Законопроектът за дейността на колективните инвестиционни схеми (КИС) и на други предприятия за колективно инвестиране беше приет на първо четене от парламента, съобщи БТА.
С проекта, внесен от правителството, уредбата на дейността на КИС се обособява самостоятелно и се отделя от Закона за публичното предлагане на ценни книжа (ЗППЦК).
Законопроектът въвежда разпоредби, разширяващи възможностите за извършване на дейност от управляващите дружества в Европейския съюз въз основа на "единен паспорт". По този начин управляващо дружество от друга държава от ЕС може да получи разрешение да управлява колективна инвестиционна схема с български произход.
Допуска се също управляващо дружество, получило лиценз от Комисия за финансов надзор (КФН) у нас, да има възможност да управлява инвестиционна схема с произход от друга държава на ЕС.
Законопроектът разрешава, независимо от правната им форма, всички колективни инвестиционни схеми да се преобразуват. Регламентирано е и взаимодействието между компетентните органи на държавите от ЕС за осъществяването на ефективен надзор.
Предвижда се да бъдат разширени възможностите на колективна инвестиционна схема, чиято държава по произход е България, да инвестира до 100% в държавни ценни книжа, които отговарят на определени условия.