Неохим е осъществил продажба на 70 хил. тона квоти за емисии парникови газове на стойност 2,17 млн. лв., съобщи дружеството в годишния си отчет за 2010 г., публикуван чрез БФБ-София.
Това е станало възможно, след като през февруари тази година акредитацията на Националния план за разпределение на квоти за търговия с емисии на парникови газове е възстановена и има възможност за търговия с квоти в Европейския съюз. Данните са актуални към датата на отчета на дружеството, която е 29 март 2011 г.
Към датата на отчета дружеството също така е одобрено да получи финансиране по европейски програми за инвестиция в производствените мощности в размер на 4 млн. лв.
За 2010 г. Неохим АД отчита загуба от 9,8 млн. лв., което е по-малко от загубата в размер на 17,8 млн. лв. през 2009 г. Продажбите на компанията се увеличават с 53% до 159,6 млн. лв. за 2010 г.
През 2010 г. Овергаз продаде 292 хил. тона спестени вредни емисии на Холандия за 700 хил. евро.
Според проучване българският бизнес може да продаде неизползвани CO2 квоти за 60-70 млн. евро.
България може да разпределя квоти парникови газове до 42,4 млн. тона CO2 годишно сред 132 индустриални мощности.
В началото на 2010 г. се обсъждаше държавата да продава вредни емисии, като от сделките да получи 300 млн. лв.
Свързани компании:


Виц на деня - 18 декември
Мачовете по ТВ днес (18 декември)
Без ток във Варна на 18 декември 2025
Времето във Варна на 18 декември 2025
18 декември е определен за Международен ден на мигранта
Как китайският износ подкопава бъдещето на поколението Z в Азия
Изкуственият интелект захранва икономиката на Тръмп, но избирателите се тревожат
Ердоган моли Путин да си прибере С-400, за да спечели благоразположението на САЩ
Standard Chartered за AI рисковете
Какви мечки? Анкета на BofA показа растящ оптимизъм сред инвеститорите за 2026 г.
Audi връща А4 – какво да очакваме
Автомобилите с най-добри аудио системи
Mercedes разкри подробности за китайския мотор в новия CLA
Как евтина тръба спестява сериозна сума от гориво
Главният дизайнер на Mercedes напуска
Епъл - копие на майка си Гуинет Полтроу
Радостин Василев обеща да има "голям бой" в парламента
Владимир Путин нарече европейските лидери "малки прасета"
Отиде си големият Боян Радев
Вандализъм в столичния квартал "Мотописта”: Над 20 коли осъмнаха с нарязани гуми