Първото необходимо условие, за да бъде осъществено прехвърлянето на акции от българския Централен депозитар в Полския депозитар е инвеститорът да има договор и съответно сметки в български и полски посредник, уточниха от Уникредит Булбанк и Полският депозитар на прескоференция днес.
За да изпрати книжата си в Полша, той подава две типови нареждания към посредниците си, съответно към българския за изпращане и към полския - за получаване. Ако инвеститорът ползва попечител, той праща нарежданията и до попечителите си у нас и в Полша.
Полският посредник (както и попечителят, ако инвеститорът има такъв), препраща нареждането до Полския депозитар, който го препраща до Уникредит Булбанк.
Уникредит Булбанк съгласува нареждането с българския посредник (и българския попечител ако има такъв) и го изпраща до Централен депозитар.
Българският посредник (и ако има попечител) изпраща съобщение до Централен депозитар.
Българската депозитарна институция обработва две до три нареждания (от българския посредник, българския попечител и Уникредит Булбанк) в рамките на един час и осъществява трансфера на книжата.
Обратният трансфер, от Полша към България, става по по аналогичен начин.
Прехвърлените в Полша акции ще получават лихви, дивиденти и главници по следната верига: Емитентът заплаща на Централен депозитар, той превежда средствата на Уникредит Булбанк, която ги превежда на Полския депозитар в рамките на деня на получаването им във валутата на получаване.
От своя страна Полският депозитар може да ги превалутира и ги превежда на посредника в Полша, който захранва сметката на инвеститора.
Уникредит Булбанк също така има ангажимент да следи за новини (корпоративни събития) като увеличения на капитал, сливания, търгови предложения, общи събрания и да ги изпраща до Полския депозитар.
Ако инвеститор с книжа в Полша иска да гласува на общо събрание в България, то той подава пълномощно за гласуване до Полския депозитар чрез своя посредник в Полша. Съответно полският посредник ще гласува на общото събрание в България както му е наредено. Вторият начин е полският депозитар да разкрие собственика на книжата и той директно да упражни правото си на глас, но до момента няма практика в тази насока.
Всеки посредник сам определя таксите, които удържа от инвеститорите, стана ясно на презентация днес.
Разходите са за откриване на сметка в полски посредник, за всеки трансфер, за брокерски услуги и за съхраненяване на книжа.
Инвеститорът има разходи за два трансфера, а именно между българския посредник (или и попечител) до Централен депозитар и между полския посредник (или и попечител) до полския депозитар.
За тези трансфери може да няма такса или да е например 50 евро, уточниха от Уникредит Булбанк.
За трансфера на книжата инвеститорът може да ползва всеки български и полски посредник, като не е ограничен да ползва услугите на Уникредит Булбанк.
В момента на Варшавската фондова борса се търгуват акциите на Интеркапитал Пропърти Дивелопмънт АДСИЦ, което стана първото българско дружество осъществило двойно листване. Можете да следите търговията с акциите на Интеркапитал във Варшава тук. Последната сделка с акции на дружеството е при цена от 6,3 полски злоти за акция. Две полски злоти се разменят за около един лев.
В процедура за листване на Варшавската фондова борса е и Софарма АД.
Свързани компании: