В последните четири години Австралия, която е водещ износител на въглища, успя да удвои капацитета на покривните фотоволтаици и до голяма степен благодарение на тях през 2021 г. записва рекордно производство на зелена енергия.
Данните на местните власти показват, че през миналата година възобновяемите източници са произвели 31,4% от произведената електроенергия в страната. През миналата година в страната са изградени 3,2 гигавата нови покривни мощности и така в Австралия са изградени около 3 млн. покривни системи с мощност от общо 16 гигавата, пише Bloomberg.
Данните на местните власти показват, че основната суровина за производството на електроенергия в страната са въглищата - малко над 62%.
австралия
Източник: Bloomberg
Бумът на покривните фотоволтаици обаче вече е към своя край - очакванията са, че през тази година ще бъдат присъединени 2,5 гигавата нови мощности. Правителството намалява отстъпките, а мрежовите оператори въвеждат нови правила за продажбата на тока от съоръженията.
Това, заедно с по-ниските цени на пазара в страната, удължава възвръщаемостта на инвестицията, направена от домакинствата и това много вероятно ще отнеме водещата им роля в енергийния преход на страната.
Благодарение на покривните фотоволтаици досега Австралия успява да отбие част от критиките за недостатъчни мерки за борба с климатичните промени. Като водещ износител на изкопаеми горива, Австралия е и един от най-големите замърсители на човек от населението в световен мащаб.
преди 2 години Да добър е израза. Нула обслужване, над 25 години работа, след 25-тата си на около 80% от капацитета ... може да работи още 20 минимум. Не плащаш на никого нищо ! Визирам Русия или САЩ или арабските страни. Това е простичко е стига да искаш :) И не е скъпо макар руските тролчета да твърдят обратното. Да постижимо е и в България :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Дали изразът "зелен ток" е най-добрия вариант в нашия език? отговор Сигнализирай за неуместен коментар