Данните, че омикрон причинява по-леко заболяване от по-ранните варианти на COVID-19 вероятно ще се отразят негативно на ръста на приходите от продажби на ваксини тази година, тъй като по-богатите държави намаляват покупките, съобщава компанията за анализи Airfinity, цитирана от Bloomberg.
Приходите от продажби на ваксините срещу COVID без тези от Китай и Индия ще нараснат с около 85 млрд. долара през 2022 г., което е спад с около 28% спрямо по-ранни данни за приходи от 118 млрд. долара, съобщи базираната в Лондон компания в петък. Ревизията се дължи и на по-ниските цени, плащани от по-бедни страни, които най-после получават ваксини, допълва Airfinity.
Омикрон се разпространява бързо в света, но изглежда, че не е толкова вероятно да води до хоспитализации и смърт от предишните варианти като делта, която беше изместена от новия щам само за няколко седмици. Макар здравни експерти да предупреждават, че глобалната криза не е свършила и остават значителни рискове, оптимизмът за отстъпление на пандемията вероятно ще ограничи покупките на ваксини от богатите страни, съобщава Airfinity в комюнике.
Търсенето на дози продължава да расте, а програмите за поставяне на бустерни дози в страни с преобладаващи високи доходи на населението ще бъдат ключов двигател, счита компанията, според която приходите от продажби ще нараснат с почти 30% през 2022 г. спрямо около 66 млрд. долара миналата година. В интервю за Bloomberg TV миналата седмица главният изпълнителен директор на Moderna Стефан Бансел заяви, че очаква необходимост от нова бустерна доза срещу COVID през есента.
Moderna може да постигне приходи от продажби на стойност 26 млрд. долара тази година, а Pfizer и германският ѝ партньор BioNTech може да отбележат приходи от около 43 млрд. долара, сочат прогнозите на Airfinity. Очаква се AstraZeneca да генерира приходи от продажби на ваксини за 4,3 млрд. долара, допълва компанията.
Данните се различават от очакванията на самите фармацевтични компании. Pfizer предвижда приходи от продажби за 18,5 млрд. долара, както и потенциални 3,5 млрд. долара от бустерни дози и други покупки. Afinity е взела предвид съществуващи договори, отбелязва Мат Линли, водещ анализатор в компанията. Прогнозите ѝ са основани основно на начина, по който фактори като сериозността на омикрон ще се отразят на допълнителните покупки тази година.
Много хора в страни с преобладаващо ниски или средни доходи на населението остават неваксинирани, което задържа търсенето високо в някои региони. Макар че две трети от хората в богатите страни са получили поне една доза към миналата седмица, това важи само 11% от хората в страните с ниски доходи на населението.
Здравни власти и учени твърдят, че още е твърде рано да се каже дали COVID се превръща в ендемично заболяване като грипа и допълват, че нови варианти продължават да създават риск. Няма гаранция, че COVID ще продължи тенденцията да се превръща в по-леко заболяване, а големи здравни фондации финансират усилия за подготовка за появата на нови варианти, припомня Bloomberg.
Но омикрон може да охлади търсенето в богатите страни, а дозите се продават на намалени цени в бедните региони. Страните, които могат да осигуряват четвърта доза, вероятно ще се съсредоточат върху по-уязвими групи, отколкото към широкото население, отбелязва Линли.
преди 2 години "....ваксинирай се , спаси фармамафията ! " Безценно! За другото все още има ВИЗА и Мастър Кард :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Изплюха камъчето. Все пак основният въпрос е КОЛКО ще изкарат БигФа от цялата режисирана бъркотия. И колко ще изкарат Погребалните агенции, подпомагайки Пенсионните системи. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години ...прегърни живота / букета /... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години "...очакванията за приходи от ваксини ще достигнат около 85 млрд. долара през 2022 г. спрямо очакваните преди това 118 млрд. долара." ...........ваксинирай се , спаси фармамафията ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар