Германия е преживяла най-скъпоструващото си природно бедствие в историята през миналата година, когато наводнения заляха голяма част от страната, а щетите значително надвишиха оценките на застрахователите.
Валежите, засегнали тежко части от Западна Германия през юли 2021 г., са стрували на най-голямата европейска икономика 40 млрд. евро, показват данни на презастрахователя Munich Re в доклад от понеделник, цитиран от Bloomberg. Само около една четвърт от тази сума ще бъде покрита от застрахователната индустрия, става ясно още.
В световен мащаб през миналата година щетите от природни бедствия по света са достигнали 280 млрд. долара, а последиците от климатичните промени принуждават правителствата, бизнеса и инвеститорите да се готвят за още от същото.
По думите на Ернст Раух, главен учен по въпросите на климата на Munich Re, има „значителна“ връзка между климатичните промени и растящия обем на щети от бури. Раух също така предупреждава, че екстремните метеорологични събития по всяка вероятност ще зачестяват или ще стават по-тежки в резултат на глобалното затопляне.
Най-голям дял на щети от природни бедствия миналата година е за Северна Америка.
През миналата година в световен мащаб исковете за обезщетения след природни бедствия са достигнали сумата от 120 млрд. долара, което е значително повече от предходните две години, става ясно от доклада на Munich Re.
Със загуби за около 65 млрд. долара ураганът „Айда“ е бил най-скъпоструващото метеорологично бедствие миналата година.
В Германия юлските валежи, причинени от системата на ниско атмосферно влияние Берн, са били най-проливните от 100 години насам. Те предизвикаха наводнения, които заляха сгради и унищожиха ключова инфраструктура като жп линии, пътища и мостове. При бедствието над 220 души загинаха.