IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Стартъп набра 1,8 млрд. долара за развитие на термоядрен синтез

Технологията предвижда произвеждането на енергия при сливането на атомите

22:23 | 01.12.21 г.
<p>
	<em>Снимка: Andre Malerba, Bloomberg</em></p>

Снимка: Andre Malerba, Bloomberg

Commonwealth Fusion Systems събра 1,8 млрд. долара частни инвестиции в проект за развитие на термоядрения синтез. Така компанията прави крачка в състезанието, в което в момента стартъпи се борят за възможността да бъдат първият производител на беземисионна електроенергия с тази технология, пише The Wall Street Journal.

Сред инвеститорите в регистрираната в Масачузетс стартъп компания са Бил Гейтс и Джордж Сорос, както и компанията - майка на Google - Alphabet.

Commonwealth Fusion Systems не е единственият стартъп, занимаващ се с термоядрен синтез, който привлича вниманието на инвеститорите. Преди време Helion Energy също съобщи, че има финансиране за разработване на технологията. Опасенията за климатичните промени насърчават инвестициите в подобни начинания, смята изданието.

Години наред термоядреният синтез е технология, за която само се мечтае в енергийните среди. При нея се произвежда енергия при сливането на атоми и се използват основно два изотопа на водорода. В основата на разработките на тази нова технология са, че ядрен инцидент е невъзможен и няма отпадъци, които да трябва да бъдат съхранявани.

В момента ядрените централи произвеждат енергия от деленето на атомите.

Въпреки че за термоядрен синтез се работи от десетилетия, досега никой не е произвел чиста енергия по подобен метод. Това означава, че стартъпите в момента се борят да бъдат първите, които ще разработят технологията, но освен това и да я доставят до клиентите по мрежата.

"Всичко е в сферата на научната фантастика, докато някой не го постигне и тогава невъзможното става неизбежно", коментира изпълнителният директор на Commonwealth Fusion Systems Боб Мъмгаард.

Според данни от Асоциацията на термоядрената енергия и на британските регулатори на ядрената енергия досега компаниите в сектора бяха привлекли 1,9 млрд. долара за изследвания в тази насока. В началото на ноември Helion Energy съобщи, че е привлякла 500 млн. долара и си е осигурила ангажимент в размер на 1,7 млрд. долара. В сектора влизат нови инвеститори, сред които пенсионни и хедж фондове.

Плановете за разработки са различни, но на този етап повечето залагат, че процесът протича в гореща плазма. През септември Commonwealth Fusion успешно тества най-силния термоядрен магнит, който задържа и компресира плазмата.

Следващата стъпка на компанията е да разработи реактор, който да бъде готов до 2025 година, а първата централа, произвеждаща електроенергия с термоядрен синтез  да заработи в началото на следващото десетилетие.

През лятото Helion Energy също съобщи за голям пробив в разработката си - плазма с температура от 100 млн. градуса по Целзий, определяйки я като идеалната температура за централа с термоядрен синтез. Компанията планира до 2024 година да демонстрира производството на енергия по своята технология.

В сектора са оптимисти и отговарят на критиките на скептиците с "Всичко изглежда измислица, докато не го направим".

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:43 | 08.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още