Правителствените политики ще насърчат и увеличат инвестициите в енергийна ефективност по света с 10% до 300 млрд. долара през 2021 година, пише в анализ на Международната агенция за енергетика (МАЕ). Но тези средства не са достатъчни, ако светът иска да изпълни плановете си за въглеродна неутралност.
Според оценките на организацията до 2030 година инвестициите в енергийна ефективност трябва да бъдат утроени.Това може да стане чрез стриктни стандарти и регулации, увеличаване на публичните разходи и опростяване на процедурите, което може да привлече повече частни инвеститори в процеса.
Фокусът върху енергийната ефективност може да утрои създадените работни места - основно при модернизацията на сградите и изграждането на нови системи за охлаждане и отопление и строителството.
Подобрената енергийна ефективност е един от най-икономически изгодните инструменти за намаляване на емисиите въглероден диоксид. При реализацията на сценария на МАЕ с най-голям ръст на енергийната ефективност към 2030 година световната икономика ще се разшири с 40% заради увеличеното население и нивата на доходите, но светът ще потребява със 7% по-малко енергия.
В момента ръстът на средствата за подобряването на енергийната ефективност е концентриран основно в Европа, където политиките насърчават мерките за намаляване на енергийното потребление.
2020 година е една от най-лошите години по отношение на енергийната ефективност. През тази година нещата стоят по-добре, но сме още далеч от темпото, нужно за нулеви въглеродни емисии, сочат още данните.
През 2021 година икономиката се възстановява и търсенето на горива ще се повиши с 4% и ще се завърне до предпандемичните нива. Този ръст обаче поставя под натиск веригите на доставка и създава недостиг на суровини и услуги, които са от съществено значение за инвестициите в енергийната ефективност.
От анализите на МАЕ е видно, че през последните години основната част от инвестициите в енергийна ефективност са насочени към сградите - през 2021 година например рекордните 193 млрд. долара ще отидат за модернизиране на сградите, за да бъде намален разходът на енергия. 64 млрд. долара отиват към транспорта, като МАЕ отчита възстановяване на инвестиционните потоци след кризисната 2020 година, а малко над 37 млрд. долара са за подобряване на ситуацията в индустрията.