IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Глобалните въглеродните емисии ще отчетат нов исторически рекорд през 2021 г.

Поскъпването на газа през втората половина на годината тласка все повече страни към въглищата и петрола, смята Боян Рашев

10:00 | 06.11.21 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg L.P.</em></p>

Снимка: Bloomberg L.P.

Преди дни излезе годишното проучване на Global Carbon Project за световните въглеродни емисии от изгаряне на горива, което представлява нещо като предварителна оценка за изтичащата година. Както се очакваше, учените прогнозират, че емисиите ще регистрират постпандемичен скок - ръст от 4,9% в сравнение с 2020 г. Това обаче не е достатъчно, за да компенсира спада от 5,4% през 2020 г. и няма да бъде нов исторически рекорд, смята Боян Рашев, експерт  по управление на околната среда, в публикация във Facebook.

Миналата година сгрешиха (точно както предвидих тогава!) - много подцениха емисиите на Китай. Твърдя, че и през тази година грешат и този път не само за Китай, а и за останалите големи икономики. 

1. Учените залагат само 4% ръст на емисиите на Китай (30% от глобалните емисии). Това е много странно при положение, че само въглищните им топлоелектрически централи (ТЕЦ) отчитат ръст от 11,9% за първите девет месеца на годината, а петролът и газът не изостават много. Освен това през лятото имаше недостиг на въглища и от октомври мините и въглищните централи работят на рекордно високи нива. Според мен Китай ще отчете много по-голям скок в емисиите - поне около 6-8%.

2. В САЩ (15% от световните емисии) се очаква скок със 7,7%, който също не е достатъчен за възстановяване на спада през 2020 г. Дължи се основно на големия ръст при въглищата (над 20%) и петрола (9%). Според мен скоковете тук също са подценени - скъпият газ през втората половина на 2021 г. води до бърз ръст на въглищата в електропроизводството, а транспортът вече достига рекордни нива. Очаквам ръстът на емисиите на САЩ да надхвърли 8%.

рашев1 рашев1

3. В Европейския съюз (8% от световните емисии) се очаква скок със 7,6%, който също не е достатъчен за възстановяване на спада през 2020 г. Дължи се основно на големия ръст при въглищата (над 15%) и петрола (4,3%). Според мен скоковете тук също са подценени - скъпият газ през втората половина на 2021 г. води до бърз ръст на въглищата в електропроизводството. Очаквам ръста на емисиите на ЕС също да надхвърли 8%.

4. В Индия (7% от световните емисии) се залага скок от 12,6%. С това страната ще настигне ЕС и още през 2022 г. вече ще бъде третият най-голям емитер в света.

5. За останалата част от света се прогнозира ръст от само 2,9%. Според мен това не е реалистично - скокът ще бъде доста по-голям.

Рашев2 Рашев2

В края на краищата глобалният скок на емисиите от изгаряне на горива ще е над 6% и още през 2021 г. ще видим нов исторически рекорд. За разлика от последните десетина години, ръстът през 2021 г. няма да бъде воден от природния газ, а от въглищата. Учените залагат скок на потреблението им с 5,7% за сметка на по-малко увеличение при газа (4,3%). Опасявам се, че много грешат - въглищата ще отчетат доста по-голям ръст. При запазване на високите цени на газа въглищата ще продължат да увеличават преднината си и през 2022 г.

В Глазгоу могат да обещават каквото си пожелаят. Реалността обаче е, че човечеството има растяща нужда от енергия и я набавя по най-икономичния начин без значение кой в какво се кълне, изтъква Рашев. Забележете, че описаното се случва въпреки, че светът не е преодолял пандемията и особено транспортът все още не е на предпандемичните нива.

Всичко това не отразява моите желания или позиции. То просто се случва, заключва експертът.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:16 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още