Президентът на САЩ Джо Байдън призова лидерите по света да посрещнат предизвикателството, което представлява глобалното затопляне. Пред участниците в международната конференция за климата COP26 той заяви, че няма повече време за колебаене по климатичния въпрос или за спорове за това каква опасност грози планетата ни, предаде БТА, позовавайки се на агенция Асошиейтед прес.
"Глазгоу трябва да бъде началото на едно десетилетие на амбицията", заяви Байдън.
Той допълни, че насред нарастващата катастрофа от все по-затоплящия се климат има една невероятна възможност за разрешаването на проблемите, причинени от екстремното време, от намаляващите ресурси и от други пагубни въздействия на климатичните промени.
Байдън заяви, че САЩ ще изпълнят ангажимента си за намаляване на емисиите на газове с парников ефект с 50-52 процента до 2030 г. спрямо нивата от 2005 г. Той подчерта, че светът трябва да помогне на развиващите се страни да направят повече, за да се справят с климатичните промени, допълва Ройтерс. "Точно сега ние продължаваме да не успяваме да отговорим на очакванията в тази насока", заяви той.
Същевременно днес администрацията на Байдън публикува стратегията си за превръщане на САЩ в нация с изцяло чиста енергия до 2050 г. Дългосрочният план, разработен в съответствие с Парижкото споразумение за климата, предвижда САЩ все повече да разчитат на вятърната и слънчевата енергия и на други чисти енергийни източници.
На конференцията в Глазгоу Байдън пък поднесе извиненията си за това, че предшественикът му Доналд Тръмп е изтеглил страната от Парижкото споразумение.
Макрон призова богатите държави да поемат повече отговорност
От своя страна френският президент Еманюел Макрон укори останалите страни за това, че са забравили ценностите на амбицията, солидарността и доверието, които са помогнали за създаването на Парижкото споразумение през 2015 г. Той също така поиска по-голяма ангажираност в борбата с изменението на климата от богатите държави и големите замърсители, съобщава Bloomberg.
Тези държави, които са отговорни за най-голямото производство на парникови газове, трябва да увеличат усилията си през следващите две седмици, коментира Макрон. Според него това е единственият начин „да върнем доверието в нашата стратегия“.
Богатите държави трябва да дадат пример и „да ускорят това финансиране“ до 100 млрд. долара годишно за климатични инициативи, но не посочи конкретни държави.
„Искам да се обърна към тези държави, които не допринасят колкото трябва днес, да поемат своите отговорности от сега до края на СОР, така че да можем да изпълним това задължение, което поехме в Париж“, посочи той.
преди 3 години Байдън: Няма повече време за колебание по климатичния въпрос == лягам да спинкам, а жената утре ще ми каже къде съм се събудил. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години да ... списъкът е дълъг ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Забрави недоразуменията Радев, Нинова, Доган, Манолова, Пеефски... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години тиквата отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години това е синдромът на 21 век ... гинеколожка -военен министър на германия и после шеф на ЕС ...*** женен за баба си -президент на франция ... за България няма да пиша ... всички познават недоразумението Плевелиев и гуруто му *** ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Сенилният старец с памперсът, дето не знае кои от роднините му са живи и кои: умрели, стана и климатолог. Хахахахахахах. отговор Сигнализирай за неуместен коментар