Порочен кръг, който свързва изчерпването на природните ресурси с насилствени конфликти, може да е преминал точката, от която няма връщане, в някои части на света и вероятно ще се задълбочи от изменението на климата, сочи доклад, публикуван в четвъртък и цитиран от Ройтерс.
Несигурността в осигуряването на храна, липсата на вода и въздействието на природните бедствия, съчетани с високия прираст на населението, разпалват конфликти и разселват хората в уязвимите райони, съобщи анализаторският център Institute for Economics and Peace (IEP).
IEP използва данни от Организацията на обединените нации и други източници, за да прогнозира кои страни и региони са с най-висок риск в своя "Регистър на екологичните заплахи".
Докладът посочва 30 държави "горещи точки" с общо население от 1,26 млрд. души като изправени пред най-много рискове, казва Серж Стробанц, директор на IEP за Европа, Близкия изток и Северна Африка.
Те се определят от три критерия, свързани с недостига на ресурси, и пет, фокусирани върху бедствия, включително наводнения, суши и повишаване на температурите.
"Дори няма нужда от изменение на климата, за да видим потенциалния срив на системата. Достатъчно е само въздействието на осемте екологични заплахи. Разбира се, изменението на климата го засилва", коментира Стробанц.
Афганистан има най-лошия резултат в доклада, според който продължаващият конфликт в страната е навредил на способността ѝ да се справя с рисковете за осигуряването на вода и храна, изменението на климата и редуващите се наводнения и суши. Конфликтът води и до по-нататъшно влошаване на ресурсите.
Шест семинара с участието на правителства, военни институции и групи за развитие миналата година стигнаха до извода, че "е малко вероятно международната общност да обърне порочните цикли в някои части на света", казват от IEP.
Това важи с особена сила за Сахел и Африканския рог, където през последното десетилетие се наблюдават все по-сериозни и влошаващи се конфликти.
„Тъй като напрежението вече ескалира, може само да се очаква, че изменението на климата ще има усилващ ефект върху много от тези въпроси“, се казва в доклада.
преди 3 години нали се сещаш че ако има война поради тази причина ... ти ще бъдеш от първите за бой и ***! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Всеки ден пускате вече яростни статии за "климатичните промени". Нещо гузни ми се виждате? отговор Сигнализирай за неуместен коментар