Ниската средна възраст, голямото и увеличаващо се население, нарастващите доходи правят Субсахарска Африка привлекателна за чуждестранните капитали. Политическата стабилност обаче също е важна за привличането на чуждестранни инвестиции. Това стана ясно от думите на Ербу Пакчан, директор Развиващи се пазари в Европа, Близкия Изток и Африка по време на годишната сеща на групата с медии.
Тя подчерта, че въпреки все още значителното изоставане на развиващите се региони от вече развитите държави, те са пълни с възможности. „Степента на ваксинация в развиващите се страни е много по-ниска, отколкото в развитите страни и това ще продължи да бъде предизвикателство“, посочи още Пакчан.
По думите ѝ пандемията, породена от коронавируса, обаче предоставя и сериозни възможности за региона и даде за пример, че компаниите са започнали да изтеглят част от своите вериги за доставки от Китай, а в много случаи производствата са изместени именно към страни от Европа, Близкия Изток и Африка.
Според Пакчан правителствата трябва да обмислят как да направят вътрешните си правни системи по-привлекателни за чуждите компании от гледна точка на екологичното, социалното и корпоративното управление.
От своя страна Грант Карсън, директор Клъстери за Турция, Русия, Украйна, Казахстан, държавите от Европа, Близкия Изток и Африка, където банката не е представена, и директор Франчайзинг потребителско банкиране, коментира, че е много важно страните производители на петрол да диверсифицират икономиките си възможно най-скоро и и да се приобщят по-широко към световната икономика. Според него е важно и как се осъществи икономическата дигитализация на тези страни.
„Развиващите се пазари са най-засегнати от пандемията, но глобалното икономическо възстановяване и възстановяването на световната търговия не подминава и тях, те също се възползват от фискални субсидии и ниски лихвени проценти. Тенденциите в инфлацията се наблюдават и в развиващите се страни“, каза от своя страна Ризван Шейх, директор Корпоративно банкиране в вазвиващи се пазари в Европа, Близкия Изток и Африка, Citi.
Според него много повече мениджъри на фондове се интересуват от развиващите се пазари, повече отколкото преди няколко години, а основната причина за това може да се търси в доходността на облигациите.
В следващите месеци Citi очаква още сделки с компании за придобиване със специална цел (SPAC) на развиващите се пазари, включително в Близкия Изток, каза още Шейх.
„Вече видяхме няколко SPAC сделки, направени в Русия, скоро очакваме да видим и повече активност и в Съвета за сътрудничество в Персийския залив).