Новоизбраният президент на Иран Ебрахим Раиси настоява за прекратяване на американските санкции срещу страната му и за връщане на Вашингтон към ядреното споразумение от 2015 г., съобщава Bloomberg.
На първата му пресконференция след вота той даде да се разбере, че ще продължи усилията на настоящата администрация да запази сделката.
Самото избиране на Ебрахим Раиси в петък обаче може да се окаже усложняващ фактор в преговорите, тъй като САЩ ще се сблъскат с искания от правозащитни организации да поддържат санкциите, насочени лично към него заради предполагаемото му участие в масови убийства и репресии.
„Наистина препоръчвам правителството на САЩ бързо да се върне към ангажиментите си и да премахне изцяло санкциите“, коментира Раиси, духовник, близък до върховния лидер аятолах Али Хаменей. „Иранският народ няма щастлив спомен за ядрената сделка, защото тя даде неочакваното: САЩ нарушиха обещанията си, а европейците не изпълниха задълженията си по сделката“, посочи той.
Той отхвърли среща с американския президент Джо Байдън, определи се като „защитник на правата на човека“ и поиска Вашингтон да гарантира, че няма да се оттегли от ядреното споразумение отново.
Раиси също така подкрепя настоящата иранска администрация по отношение на разширяването на сделката за решаване на въпроси от регионално и глобално значение, включително програмата за балистични ракети на Иран и подкрепата за войнствените пълномощници.
Иран и световните сили приключиха шестия кръг от преговорите във Виена в неделя без пробив, вместо да се върнат у дома за по-нататъшни консултации с техните правителства, тъй като ключовите разногласия между Вашингтон и Техеран за това как да се организира съживяването на знаковото споразумение, изоставено от бившия президент Доналд Тръмп през 2018 г., остават.
Иран заяви, че следващият кръг от преговори за възобновяване на ядреното споразумение вероятно ще бъде последният. Европейските дипломати се притесняват, че времето за сключване на сделка изтича, тъй като Раиси се готви да поеме властта. Очаква се изборът му да отбележи по-враждебен подход към Запада и особено към САЩ.
"Постигнахме ясен текст по всички въпроси и това, което остава, изисква решението на всички страни", каза в понеделник говорителят на външното министерство на Иран Саид Хатибзаде. „Не е малко вероятно следващият кръг от преговори да бъде последен“, добавя той.
Петролните пазари следят отблизо разговорите за признаци кога санкциите могат да бъдат премахнати, което ще доведе до връщането на иранския петрол на пазара. Те също така ще следят отблизо тона, който Раиси вероятно ще даде по отношение на чуждестранните инвестиции и възвръщаемостта на компании като TotalEnergies SE, които се отказаха от инвестиционен проект на стойност 5 милиарда долара след възобновяването на санкциите на САЩ.
Решенията, свързани с ядрената сделка и регионалната политика, в крайна сметка са на Хаменей, който досега подкрепяше преговорите и съживяването на сделката, при условие обаче, че САЩ гарантират, че няма да изоставят пак споразумението.