Държавните инвестиционни фондове увеличават своите инвестиции в енергийния преход и през 2020 година са инвестирали около 2,3 млрд. долара в сектори, които подпомагат борбата с климатичните промени, включително залесяване и възобновяеми енергийни източници.
Това показва доклад на Международния форум на държавните инвестиционни фондове, цитиран от Bloomberg. Според анализите на организацията парите, вложени в зелени технологии се увеличават съществено - през 2019 година в този сектор държавните фондове са инвестирали 1,1 млрд. долара.
Интересът към възобновяемите източници се събуди, защото те стават все по-доходни - проектите вече имат възвръщаемост в краткосрочен и средносрочен период, дори и без държавни субсидии. В допълнение и търсенето на електроенергия в световен мащаб започва да се повишава на фона на развитието на електромобилността.
Много инвеститори обръщат внимание на прехода към нисковъглеродна икономика, който е необходим, за да бъде избегнат най-тежкият ефект от глобалното затопляне, посочва Bloomberg.
През следващите 10 години най-добрите възможности за инвестиции ще дават именно технологиите, свързани с енергийния преход, смята изпълнителният директор на корейския инвестиционен фонд Хеенам Чой. За него пандемията е показала колко важно е устойчивото развитие и допълва, че водената от него институция ще продължи да залага на зелените технологии.
Следващото предизвикателство за трансформацията ще бъдат емисиите от селското стопанство и хранителната индустрия, посочват още в доклади си държавните инвестиционни фондове.
Тези индустрии държат около 1/5 от глобалните въглеродни емисии, а ръстът на населението обещава тяхната роля, съответно и ефект върху околната среда, да се увеличава.