Германският канцлер Ангела Меркел отправи пламенен призив за сътрудничество между държавите, предупреждавайки, че ерозията на международните институции е може би „най-голямата заплаха за света“.
В изказване пред Парламентарната асамблея на Съвета на Европа във вторник Меркел изрази тревогата си за разрастващата се тенденция да се поставя под въпрос дейността на международни организации като ООН, цитирана от онлайн изданието Politico. Именно тази позиция ѝ спечели титлата „лидер на свободния свят“, докато Доналд Тръмп бе начело на САЩ и оттегли страната от организации като Световната търговска организация и сделки като Парижкото споразумение за климата.
На въпрос каква според нея е най-голямата заплаха пред съвременния свят Меркел даде историческа перспектива. Тя посочи все по-малкия брой останали живи свидетели на трагедии като Втората световна война и Холокоста и последствията от това за света.
„В тази ситуация институциите, които са били създадени като урок от тези ужасни събития, се поставят под въпрос все по-често, отколкото през предходните десетилетия“, коментира тя. „И несъвършенствата на тези институции – дали ще е ООН, дали ще е друга международна институция – са изкарани на преден план. В резултат на това тези институции са отслабени, без никога да е имало по-добри от тях", заяви канцлерът, чийто последен мандат изтича през септември.
По думите ѝ ако навсякъде има съмнение в тези организации и техните резолюции не се прилагат, то хората са изправени пред риска „първо да се предадем на факта, че нямаме задължение да намерим дипломатически решения“.
В подобна среда „острите думи“ могат „бързо да се превърнат в провокативни действия“, каза Меркел и даде за пример Южнокитайско море и Тайван. „От нещо такова могат да възникнат отново военни конфликти“, допълни тя.
Във видеобръщение от Берлин канцлерът призова страните „много, много внимателно да защитават и полагат грижи“ за институциите, основани в миналото, тъй като в противен случай „ще живеем в свят, в който конфликтите може да възникнат неочаквано и непредумишлено, без да имаме подходящи механизми за справяне“.
Меркел, която също така използва появата си да защити диалога с Москва на фона на напрежението с Украйна, заключи: „Докато си говорите, не се стреляте“.
преди 3 години Въртоглава подлого,това мяу-мяу е подходящо само за свръхбогатиге, свръхнахранените, свръхпотребителите и свръхзадоволените. Те си говорат, общуват с преатни хора и даже се имат за Сталин: богове и властелини на светъ и природата. За бедните и търпящите лишения не е подходящо да мяукат. Вече са им зели всичко. И даже искат да се пашат благодетели, че им дават кредит за хлеб? Ако бедните прадължават да блеят имат само една съдба - ще изчезнат. Заради алчността на богатите и защото вече нема да има кво да продават/предлагат. Щи го обясним с думите на един твой сънародник: "Те ни отнеха всички права, освен парвото да се борим срещу тях". Е, как да не възроптаеш и дигнеш мерника, когато искат да си платиш и въздуха, който дишаш? Дали ООН са справедливи, когато разрешават лов на хора чрез сзо и измислени пандимии, за да им пордават ненужни и вредни за тех неща като ваксини? Разпадало се мултикултито? Нормално. ЗАЩОТО Е САМО ЕДНА МАСКА И ФАСАДА. Баш кат ОН /задача за домашно, тва пък какво е/ преди втората световна война. отговор Сигнализирай за неуместен коментар