В Еквадор гражданите на страната ще избират президент, като левият икономист Андрес Араус, протеже на бившия държавен глава Рафаел Кореа, спечели първия тур през февруари като събра почти 33% подкрепа, обещавайки щедри държавни стимули и възобновяване на социалистическата политика на своя предшественик, пише Ройтерс.
Негов съперник е консервативният банкер Гилермо Ласо, който залага на повече работни места чрез привличане на чуждестранни инвестиции и финансова подкрепа за селскостопанския сектор. Ласо спечели около 20% от гласовете през февруари.
Сегашният президент Ленин Морено ще напусне поста в края на май. През 2018 година той организира референдум за ограничаване на президентските мандати, който възпрепятства ново издигане на Кореа.
Властта в страната вероятно ще остане социалистическа, въпреки че Еквадор е в тежко положение от няколко години след срива на петрола на световните пазари.
В Перу президентската битка тепърва започва, а кандидатите са 18. В прогнозите води 62-годишният Йони Лескано - адвокат, католик, противник на гей браковете и законните аборти.
Левицата вероятно ще се обедини в лицето на Вероника Мендоса, като тя има възможност да стане първата жена, заемаща президентския пост в Перу.
Многообразието от кандидати включва още 79-годишния Ернандо Де Сото, бивш икономически съветник на африканските диктатори Мубарак и Кадафи, популярният футболен вратар Джордж Форсайт и крайнодесния милионер Рафаел Алиага, известен като Порки - застъпник на свободната търговия и последовател на крайното католическо движение „Опус деи“.
В Боливия, където миналата година централната власт се върна в Движението за социализъм на Ево Моралес, гражданите избират на балотаж 4-ма важни губернатори, включително за района на столицата Ла Пас.
Във всяка от надпреварите левите имат кандидат, след като в началото на март спечелиха повечето от регионите още на първи тур.