IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

ОИСР: Едностранни данъци за международните компании ще забавят възстановяването

Дори и САЩ ще събират повече данъци от европейските производители на луксозни стоки, ако се стигне до единен налог, според новия шеф на организацията

10:48 | 23.03.21 г.
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Mark Graham/Bloomberg</em></p>

Снимка: Mark Graham/Bloomberg

Новоизбраният генерален секретар на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) Матиас Корман е оптимист, че може да осигури глобална сделка за данъчно облагане на мултинационалните компании, за да ограничи „разпространението на различни едностранни мерки“ от страните и да гарантира, че американските технологични компании плащат повече данъци.

В интервю за Financial Times Корман коментира, че Европейският съюз (ЕС) трябва да се замисли два пъти, преди да въведе едностранни мита, за да накаже страните, които възприемат различен подход към глобалното затопляне.

Провалът в която и да е област би подкопал растежа и възстановяването от коронавирусната криза, подчертава той.

Матиас Корман ще поеме поста от Анхел Гурия през юни. Най-важният му приоритет ще бъдат глобалните преговори за данъчното облагане на мултинационалните компании.

Невъзможността за сключване на сделка създаде това, което служителите на ОИСР определят като „див Запад“ – страните започват да налагат свои собствени цифрови данъци, които нямат връзка с международните норми и заплашват да предизвикат търговски войни със САЩ.

„В интерес на съответните участващи компании е да могат да се справят с един последователен международен набор от правила, вместо да се занимават с различни едностранни мерки“, коментира Корман в интервюто.

Администрацията на Байдън охлади трансатлантическото напрежение този месец, след като се отказа от предишните намерения на Вашингтон да настоява участието на американски компании в глобалната рамка за корпоративен данък да бъде доброволно. Този ход дава тласък на преговорите, но не гарантира успех особено ако ще се изисква постигане на мнозинство в двете камари на Конгреса на САЩ.

Корман обаче заяви, че е уверен, че сделката може да бъде осигурена бързо, за да може правителствата да събират повече данъци от мултинационалните групи. Предложенията на ОИСР също биха донесли повече приходи за САЩ, защото биха дали на Вашингтон известна възможност да облага чуждестранни мултинационални компании, включително големи европейски компании за луксозни стоки.

Ако не се постигне компромис при преговорите, ръководени от ОИСР, вероятно ще има разширяване на различни едностранни данъчни мерки, по-голямо неравенство и по-бавно възстановяване от пандемията, предупреждава Корман.

Майкъл Девъро, професор по данъчно облагане на бизнеса в Оксфордския университет, посочва, че споразумение в рамките на ОИСР ще „пусне джина от бутилката“ и ще постави началото на по-широки реформи. Това ще попречи на международната данъчна система да се „срине под тежестта на собствената си сложност и конкуренция в данъчните ставки“, допълва той.

Корман ще получи подкрепата на ЕС в стремежа си да постигне данъчна сделка, но критиките му към европейските планове за въвеждане на въглеродни данъци върху вноса засилват възгледите на политиците в блока, че не е сериозен в борбата с изменението на климата.

„Въвеждането на нови търговски тарифи очевидно ще има последици за търговията и световната икономика в момент, в който искаме да увеличим силата на възстановяването след Covid“, обяснява той. „Би било за предпочитане, ако всяка юрисдикция носи съответната тежест, за да спомогне за постигане на глобалните цели за климата без да се налага въвеждането на нови тарифи“, допълва той.

През юни Брюксел ще представи подробни планове за механизъм за корекция на въглеродните граници, който има за цел да увеличи разходите за внос от страни извън ЕС, които не са се придържали към парижките климатични цели или не са се ангажирали с нулеви нулеви емисии.

Предложенията на Европейската комисия се наблюдават внимателно от търговските съюзници на блока. Джон Кери, който оглавява климатичната дипломация на САЩ, изрази загриженост за този нов налог, като предупреждава, че това трябва да бъде „последна инстанция“ в глобалната борба за намаляване на емисиите.

Франция е сред най-големите застъпници за този нов въглероден налог, но има опасения сред по-малките държави членки, че може да се стигне до търговски репресии. Новият генерален секретар на ОИСР се опасява, че тази мярка също в крайна сметка може да навреди на растежа.

Корман коментира пред FT, че държавите трябва да могат да прилагат различни подходи за постигане на целите за намаляване на емисиите, които отчитат специфичните им обстоятелства. Той посочва, че правителствата трябва да внимават едностранно да наказват държави, приели различни методи за борба с изменението на климата.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:20 | 13.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още