Ръстът на глобалната икономика може да получи тласък за 20 трлн. долара до 2050 г., ако жените имат същото равнище на образование като мъжете и контролират също толкова работни места, показва ново проучване.
Промените в политиките, които ще помогнат на повече жени да навлязат на пазара на труда, като тези за насърчаване на достъпа до средно образование, детска грижа и гъвкаво работно време, имат потенциал да „запалят огъня“ под световния растеж през следващите три десетилетия. Това показва анализ, публикуван тази седмица, на икономистите на Bloomberg Адриана Дупита, Абишек Гупта и Том Орлик. Докладът включва 36 развити и развиващи се икономики.
Проучването е поредното доказателство, че затварянето на пропастта между половете на пазара на труда е от съществено значение за икономиката, възстановяваща се от пандемията и след нея. В глобален план 58,4% от жените на възраст между 25 и 64 години работят – в сравнение с 92,1% от мъжете, показват данните.
В САЩ, въпреки че жените подхраниха възстановяването от миналата рецесия, този път те изостават – нещо, което икономисти наричат първата женска рецесия на страната.
Голям брой жени в страната са напуснали работа през изминалата година заради удара от пандемията върху сектора на услугите, както и за да се грижат за децата си, тъй като детски градини и училища бяха затворени по време на пандемията. Близо 1,4 млн. майки са останали извън работната сила през януари, показват данни на Бюрото по преброяване на населението на САЩ.
В същото време данните за работните места през февруари показаха, че участието в работната сила на жените в най-трудоспособна възраст се подобрява, но леко, и остава под предпандемичните си нива.
Индия е страната с най-ниско участие на жените в работната сила сред анализираните държави в доклада с равнище от 16,6%. Затварянето на пропастта между мъже и жени може да прибави над 30% към брутния вътрешен продукт на страната до 2050 г.
„Също толкова важно е страните да анализират и преструктурират своите икономики, за да е сигурно, че икономиките ще са способни да приветстват допълнителната трудова сила с плодоносни работни места“, коментира Адриана Дупита. „В много държави бариерите пред образованието на жените и заетостта им са дълбоко вкоренени“, посочва още тя.
Още графики на деня може да видите тук.