Иран е доставил рекордни количества суров петрол на най-големия си клиент – Китай, през последните месеци. Държавните рафинерии в Индия също са добавили ирански петрол към годишните си планове за внос, което предполага, че американските санкции скоро ще бъдат облекчени, предава Ройтерс, като се позовава на данни на Refinitiv и на източници от индустрията.
Президентът на САЩ Джо Байдън се опита да възобнови преговорите с Иран по ядрената сделка, изоставена от бившия президент Доналд Тръмп през 2018 г. Засега обаче икономическите санкции остават в сила, макар че Техеран настоява те да отпаднат, преди да започнат преговорите за връщането на Вашингтон към споразумението.
Националната иранска петролна компания (NIOC) е започнала да се свързва с клиенти в цяла Азия, откакто Байдън встъпи в длъжност, за да оцени потенциалното търсене на ирански петрол, казват източници на информационната агенция, които са пожелали анонимност поради чувствителността на въпроса.
Санкциите предизвикаха рязък спад на иранския износ за Китай, Индия, Япония и Южна Корея от края на 2018 г. Тези мерки и съкращаването на продукцията от други производители от ОПЕК+ заради срива на цените доведоха до значително свиване на доставките на суров петрол от Близкия изток в Азия, най-големия пазар на нефт в света. Азия внася повече от половината от суровината от Близкия изток.
Възстановените ирански доставки за Индия, третият по големина вносител на суров петрол в света, могат да намалят търсенето на спот товари, което отбелязва ръстове напоследък, след като Ирак намали доставките и Кувейт намали продължителността на някои договори.
Индия се бори с устойчивото възстановяване на световните цени на суровия петрол и затова очаква иранските доставки да се върнат на пазара след 3 до 4 месеца, посочва правителствен служител.
Друга индийска рафинерия коментира, че ѝ е било казано от NIOC, че официално споразумение за доставките на суровината ще бъде подписано след изборите в Иран през юни.
Търговец в източноазиатска рафинерия казва, че NIOC наскоро е говорил с представители на компанията, като от иранското дружество са питали за търсенето. "Изглежда, че Иран се готви да се върне на пазара“, посочва източникът на Ройтерс.
Друг източник допълва, че преговорите са "много първоначални" и че NIOC иска да знае дали компанията ще възобнови покупките на ирански петрол.
За разлика от Индия, Китай никога не спря напълно вноса на ирански нефт. През последните 14 месеца Техеран е изнесъл около 17,8 млн. т, или 306 хил. барела на ден, за Китай, като обемите са достигнали рекордни нива през януари и февруари, според Refinitiv Oil Research. От тях обаче около 75% са „непряк“ внос, идентифициран като петрол от Оман, Обединените арабски емирства или Малайзия, влязъл в Китай предимно през пристанища в източната провинция Шандун, където се намират повечето независими рафинерии, или пристанището Инкоу в североизточната провинция Ляонин.
Останалите 25% от вноса са маркирани като официални покупки за китайските стратегически петролни резерви, казва Refinitiv.
„Обемите започнаха да нарастват от последното тримесечие на 2020 г., като провинция Шандун е най-добрият регион за получаване, което показва, че независимите рафинерии са основните потребители“, коментира Ема Ли, анализатор на потоците суров петрол, от Refinitiv.
Танкерите, превозващи ирански петрол, обикновено изключват транспондерите си при зареждане, за да избегнат откриването, но след това стават проследими чрез сателити близо до пристанищата в Оман, ОАЕ и Ирак. Някои прехвърлят част от своите товари на други кораби близо до Сингапур или Малайзия преди да отплават за Китай, казва Ли.
Ройтерс подчертава, че не е в състояние да идентифицира крайните купувачи на тези товари.
Без да коментира директно сделките с петрол говорителят на външното министерство на Китай заявява: „Иран е приятелска държава към Китай и двете нации поддържат нормален обмен и сътрудничество. Сътрудничеството между Китай и Иран в рамките на международното законодателство е разумно и легитимно и заслужава уважение и защита“.
NIOC отказва коментар. Длъжностно лице в Министерството на петрола на Иран коментира: "Когато несправедливите санкции на САЩ бъдат отменени, Иран ще може да продава своя петрол на всяка държава и мога да ви уверя, че ще бъдат подписани много договори“.
Базираният в Женева танкер-тракер Petro-Logistics посочва, че натоварванията на ирански нефт през януари надхвърлят 600 хил. барела дневно за първи път от май 2019 г. - знак, че краят на мандата на Доналд Тръмп може да промени поведението на купувачите. Непрякото пристигане на товари през февруари, включително чакащите да се освободят от китайските пристанища, достига близо 850 хил. барела на ден, надминавайки дневния рекорд от 790 хил. барела на ден от април 2019 г., според Refinitiv и китайските митнически данни.
Данните от китайските митници показват, че вносът на суровина нараства с 4% годишно през първите два месеца на тази година. Този месец се очаква и разбивката по държави.
„Иранският петрол започна да влиза в Шандун от края на 2019 г., като товарите се насочваха към някои рафинерии, които нямаха пари и първо преработиха петрола, преди да платят“, посочва независим китайски търговец, запознат с някои от сделките. Повечето от тези трансакции са уредени в китайска валута или евро, за да се избегне американският контрол, казва още източникът на агенцията.