Иран обяви, че от следващата седмица ще блокира извънредните инспекции на ядрената служба на ООН, ако други страни по ядреното споразумение от 2015 г. не изпълняват задълженията си, предава Ройтерс.
Това е ново предизвикателство към надеждата на американския президент Джо Байдън да съживи споразумението.
„Ако другите не изпълнят задълженията си до 21 февруари, правителството е длъжно да прекрати доброволното прилагане на Допълнителния протокол", коментира говорителят на външното министерство на ислямската република Саид Хатибзаде.
"Това не означава прекратяване на всички инспекции от ядрения надзорен орган на ООН ... Всички тези стъпки са обратими, ако другата страна промени пътя си и спази задълженията си", допълва той, като намеква за САЩ.
Администрацията на Байдън има за цел да върне САЩ към ядрената сделка, от която предшественикът му Доналд Тръмп се отказа през 2018 г. Съгласно сделката Иран трябва да ограничи програмата си за обогатяване на уран в замяна на премахването на санкциите.
След като Тръмп се отказа и отново наложи санкции, Иран започна да нарушава някои ограничения в сделката. Сега Вашингтон и Техеран не са съгласни как да се възстанови споразумението, като двете страни настояват другата страна да действа първа.
Въпреки твърдата обществена позиция на Иран, че Вашингтон трябва да направи първата стъпка, няколко ирански служители заявиха пред Ройтерс миналата седмица, че нарастващият икономически отпечатък от американските санкции може да накара Техеран да бъде гъвкав при условията за възстановяване на ядрената сделка.
Катарският външен министър шейх Мохамед бин Абдулрахман Ал-Тани заяви миналата седмица, че Доха е на консултации за спасяване на сделката. Иранските държавни медии съобщават, че ще се срещнат с иранския си колега Мохамад Джавад Зариф в Техеран в понеделник.
„Приветстваме усилията на приятелски страни като Катар ... Проведени са консултации между Техеран и Доха на различни нива“, посочва Хатибзаде.
Ядрената сделка предостави на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) широк достъп за събиране на информация за ядрените дейности на Иран. Съгласно закон, приет миналата година обаче, правителството на Иран е длъжно да отмени този достъп на 21 февруари, ако други страни не спазват ядрената сделка.
Иран отдавна отрича да се стреми да разработва ядрени оръжия чрез обогатяване на уран, въпреки че министърът на разузнаването на страната заяви миналата седмица, че постоянният натиск на Запада може да подтикне Техеран да отвърне на удара и да се насочи към разработване на ядрено оръжие.
Хатибзаде отхвърля това, като се позовава на религиозен декрет, издаден в началото на века от висшия орган на Ислямската република, върховен лидер аятолах Али Хаменей, забраняващ производството на ядрени оръжия.