IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Новото правителство на Либия се изправя пред препятствия, за да прекрати войната

Петролът ще е ябълката на раздора с източната част на страната, която отдавна твърди, че не получава справедлив дял от пая

17:35 | 08.02.21 г. 6
<p>
	<em>Отговор: Shawn Baldwin/Bloomberg</em></p>

Отговор: Shawn Baldwin/Bloomberg

Скоро ръководителят на новия председателски съвет на Либия трябва да започне работа в столицата, за да формира преходно правителство на фона на предпазливи надежди, че десетилетната война, разделила на две страната членка на ОПЕК, може и да приключи, пише Bloomberg.

Мохамад Юнес Менфи и другите участници в тричленния съвет ще работят заедно с влиятелния бизнесмен Абдул Хамид Мохамед Дбейба, избран за министър-председател, в администрация, която трябва да управлява до изборите в края на годината.

Северноафриканската държава на практика се разпадна след подкрепеното от НАТО въстание, свалило диктатора Муамар ал Кадафи през 2011 г., което отприщи серия от конфликти. Най-скорошният доведе до това военният командир Халифа Хафтар, който притежава силно влияние на изток, да опита да свали съперника си в Триполи, който оглавява международно признатото правителство.

Самозваната либийска национална армия на Хафтар приветства избора на лидери, направен от либийски делегати на форум, подкрепен от ООН в Швейцария. Двама от неговите регионални привърженици - Обединените арабски емирства и Египет, се присъединиха към други страни от международната общност, които също подкрепят избора.

Дбейба коментира пред телевизии, че изборът на изпълнителна власт представлява „победа на националното единство, изграждане на мира и постигането на желаната демокрация“. Гласуването беше плод на месеци на преговори с посредничеството на ООН за постигане на консенсус относно политическото бъдеще на Либия.

Нова страница

Предстои планирането на избори, които ще се състоят на 24 декември. Работейки в кратък срок, новото ръководство ще трябва да убеди всички либийци, че са политически представени след десетилетие на сътресения, довели до нарушения на добива на нефт – ключов източник на приходи за страната.

Либийците са "нетърпеливи да обърнат нова страница, но внимателни към старите фигури и техния потенциал да развалят" споразумението, казва Анас Ел-Гомати, директор на института Sadeq, либийски мозъчен тръст.

Формирането на единно правителство може да стабилизира производството на петрол в Либия, която има най-големите запаси в Африка. Страната наскоро излезе от деветмесечна блокада от поддръжници на Хафтар, която лиши властите от милиарди долари приходи. Производството се увеличава до около 1,3 милиона барела на ден от почти нула през септември.

Неотдавнашният скок на износа обаче остава крехък. В понеделник петролен танкер е останал празен в от източното пристанище Харига, защото стачкуващи охранители са го спрели да зарежда суров продукт, според лице, запознато със ситуацията, което е поискало да не бъде разкривано.

Членовете на Гвардията на петролните съоръжения също заплашват да спрат товари в други две източни пристанища заради спор за неизплатени заплати.

Разпределението на петролното богатство отдавна внася раздори в Източна Либия, която смята, че не получава справедлив дял от пая. Този въпрос все още предстои да бъде решен и Хафтар може отново да направи блокади, за да упражни натиск, според Джалел Харчауи, старши сътрудник в базираната в Швейцария Глобална инициатива срещу транснационалната организирана престъпност.

Разговорите по въпроса може да се задълбочат тази година и да включват възможността за "малки войни за някои ключови петролни активи", като Шарара, най-голямото находище в Либия, допълва Харчауи.

В неделя САЩ насърчиха Дбейба да избере малък кабинет от технократи, които могат да получат бърза подкрепа от парламента и да разгледат ключови въпроси, като например електрическата криза. Подкрепата на новата администрация във Вашингтон ще бъде важна, според Ел-Гомати. САЩ трябва да изпратят "ясно послание, че няма да толерират нова война, чуждестранни наемници или по-нататъшна нестабилност в производството на петрол в Либия", казва още Харчауи.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:49 | 14.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

6
rate up comment 1 rate down comment 1
korn
преди 3 години
''европейците се молеха'', все едно да кажеш че американците след атентатите на 11 семптември където самолети падаха по пентагона и небостъргачите, после се молеха на европейците да им помагат да нахлуят в Ирак или Афганистан, щото сами не могат се справи с някви талибани. Даже в отяачнието си активираха член еди кой си от НАТО за колективна отбрана при нападение. Тогава някои европейски държави отказаха, мисля че и Германия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 1 rate down comment 3
zelka007
преди 3 години
ей затова дядя вова , е важно да не купуваме рассийски въглеводороди ... изнасяме всичкото навлек в либия с рафали от небето и леопарди в пустинята , установяваме европейска демокрация и си помпаме квото ни трябва . турци , рассияни и катарци с пръст в устата ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 1 rate down comment 3
Стоян Петров
преди 3 години
Maлоyмнико трoлски, просто европейските сили не се справиха с либийската отбрана. Забрави ли как се молеха на Обама да пуска томахавките? Всяка ракета беше над милион долара и като сега си спомням как Обама заяви, че повече няма да помага на европейците, защото това излиза скъпо. Но ти гледай копейките, истината не е важна.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 2 rate down comment 3
дядя Вова
преди 3 години
KID, американците не харчат томахавки за милиони доларес на вятъра;цветна резолюция за нищо няма да ти спретнат.Те САЩ келеипир може и да нямат, но някои отговорни другари със сигурност!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 3
Стоян Петров
преди 3 години
Отново малoyен коментар за жълти копейки. САЩ не изпомпват и грам нефт, а и не купуват от Либия. Ама те нали копейките не миришат, пък и 120 поста норма имаш.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 3 rate down comment 2
дядя Вова
преди 3 години
Новото правителство на Либия се изправя пред препятствия, за да прекрати войната Мда, имат американски нефт на собствената си територия!Нерешим проблем!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още