IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Мерките за климата могат да дадат по-бърз ефект от очакваното

Изпълнението на целите на Парижкото споразумение ще дадат ефект в рамките на 20 години, показват анализи

22:00 | 05.01.21 г.
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Снимка: Bloomberg LP

Намалението на въглеродните емисии и другите опасни за атмосферата газове ще помогне за стабилизиране на климата и забавяне на глобалното затопляне. Това е мнение, подкрепено от повечето учени и политици по света, които започват да въвеждат мерки, които да не допуснат затопляне с повече от между 1,5°С и 2°С до края на това столетие.

Но досега учените не можеха да дадат категоричен отговор кога можем да очакваме ефект от тези мерки. На първо време коментарите са, че това може да стане след втората половина на века. Нещо повече - има предупреждения, че естествените процеси в природата, включително и временно покачване и намаляване на нивото на океаните, може да маскира и неутрализира усилията на човечеството.

Тази неопределеност разбира се води и до липсата на ентусиазъм.

Последното проучване на европейската програма Constrain обаче показва, че бързото ограничаване на емисиите ще има ефект след около две десетилетия. Това означава, че мерките ще бъдат видими не някога в бъдещето, а доста по-бързо от очакваното.

Проучването се базира на анализи на огромни масиви от информация от различни източници, обясняват учените от програмата, финансирана по европейския фонд Хоризонт 2020. Направени са множество симулации на различни видове климатични модели, които да покажат как намалението на емисиите ще се отрази върху околната среда в следващите 20 години.

Данните показват, че намаление в рамките на заложеното в Парижкото споразумение за климата ще забави затоплянето до 1,5°С спрямо прединдустриалните години в рамките на 20 години, без значение от естествените процеси на Земята.

Това обаче минава през бързо ограничаване на изкопаемите горива в следващите години. Ако се запази тенденцията страните да разчитат на въглища в същото ниво, както днес, то рискът е за повишаване на температурата в рамките на 1-1,5°С само в следващите 20 години и така целите в Парижкото споразумение няма да бъдат постигнати.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:12 | 11.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още