Саудитска Арабия и Катар се споразумяха да отворят границите си по суша, море и въздух, считано от понеделник вечерта, предадоха световните агенции. Новината съобщи кувейтският министър на външните работи Ахмад Насър ал Мухамад ас Сабах.
Тя идва часове преди планираната среща на върха на страните от Персийския залив, съобщава БТА.
През 2017 г. Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства, Бахрейн, както и Египет, който не е част от страните от Залива, прекъснаха дипломатическите, търговските и пътническите си връзки с Катар. Те обвиниха страната, че подкрепя ислямистки групи в съучастие с Иран и всява раздор в района – обвинения, които Доха отхвърли. Оттогава САЩ и Кувейт посредничат за уреждане на кризата.
На базата на предложение на емира на Кувейт шейх Науаф ал Ахмад ал Джабер ас Сабах беше договорено да се отвори въздушното пространство, както и сухопътните и морските граници между Саудитска Арабия и Катар, считано от тази вечер, заяви дипломат номер едно на Кувейт.
Постигнатото споразумение за вдигане на блокадата проправя пътя за катарския лидер шейх Тамим бин Хамад Ал Тани да участва в срещата на върха във вторник, която ще се проведе в пустинния саудитски град Ал Ула и ще бъде председателствана от саудитския крал Салман.
Решението на Саудитска Арабия и Катар идва броени дни преди изтичането на мандата на администрацията на Доналд Тръмп.
Споразумението за отварянето на границите има широки икономически и финансови последици за Катар – най-големият износител на втечнен природен газ и една от най-богатите държави на глава от населението, посочва Bloomberg. То ще увеличи перспективите пред катарската икономика извън петролния сектор в средносрочен план, посочват от Fitch Ratings. Това също така е и добра новина за Катарските авиолинии, които трябваше да се откажат от плановете за нови маршрути, след като им бе забранено преминаването през саудитското въздушно пространство.
„За Саудитска Арабия това е усилие да поеме лидерска роля, да се опита и да спечели дипломатическо преимущество с идващата администрация на (президента Джо) Байдън“, посочва Карън Йънг от American Enterprise Institute. Това също така е и „осъзнаване, може би, че последните четири години позволиха твърде много авантюризъм и експерименти“, посочва тя.