Аржентинските законодатели одобриха закон, който легализира абортите, превръщайки Аржентина в първата голяма латиноамериканска държава, която се отказа от строгите разпоредби за борба с абортите. Новите мерки се очаква да стимулират феминистките движения в преобладаващо католическия регион, пише The Wall Street Journal.
След 12-часови дебати в Буенос Айрес, които приключиха малко преди разсъмване в сряда, Сенатът гласува с 38 на 29 гласа за одобряване на законопроект, популяризиран от президента Алберто Фернандес, който постави фокус върху правата на жените. Сега Аржентина ще разреши аборти до 14-та седмица от бременността, отменяйки действащото законодателство, което позволява процедурата само когато бременността е резултат от изнасилване или когато здравето на майката е застрашено.
Резултатът от гласуването е удар върху непрекъснато разрастващото се евангелистко движение в страната с население 45 милиона души. Исторически влиятелната католическа църква и папа Франциск, който е роден в Аржентина, са подкрепяли групи за борба с абортите.
Това е важна победа за феминисткото движение, известно със зелените си бандани и енергични демонстрации, което не се отказа от това искане, дори след като Сенатът отхвърли законопроекта за легализация на абортите едва преди две години.
В южноамериканската страна абортите са забранени от началото на 20-те години и се наказват с до четири години затвор. Изключения се допускат само след изнасилване или когато животът на майката е в опасност. Правителството изчислява, че 370 000 до 520 000 жени правят незаконни аборти годишно в Аржентина.
Темата за абортите от години предизвиква бурни дебати и масови демонстрации в родината на папа Франциск. Преди гласуването в аржентинския Сенат папата се обяви против легализацията. „Божият син е роден, за да ни каже, че всеки изключен човек е дете на Бог“, написа аржентинецът във вторник в Twitter.
„Той дойде на света като дете на света, слабо и крехко, за да можем да приемем нашите слабости с нежност“. Наблюдателите оцениха това като един от последните опити на католическата църква да повлияе на решението по законодателната инициатива.