Повече журналисти са убити извън военните зони тази година, а преобладаващото мнозинство са били преднамерени цели на атака, съобщават от организацията „Репортери без граници“.
Много от убитите тази година общо 50 журналисти са разследвали престъпност, корупция и проблеми на околната среда, предава АП.
Общият брой на журналистите и медийните работници, убити във връзка с работата им до средата на декември, е малко по-нисък от този през 2019 г., когато групата за свобода на пресата преброи 53 загинали. Заради пандемията обаче по-малко журналисти са работили на терен тази година.
Организацията посочва, че 68% от убитите журналисти тази година са намерили смъртта си извън военните зони.
Повече са целенасочените убийства на журналисти тази година – 84% от всички спрямо 63% през 2019 г.
Тази година Мексико е най-смъртоносната страна за медийните работници с поне осем журналисти, убити там във връзка с работата им. Сред тях е Хулио Валдивия, репортер на вестник, чието обезглавено тяло беше намерено през септември в район, известен с организираната си престъпност.
В Ирак са регистрирани шест смъртни случая. Сред тях е убийството през юли на Хишам ал Хашими, водещ експерт по Ислямска държава и други въоръжени групировки, който е застрелян пред дома си в Багдад.
„Репортери без граници“ отбелязват и ръст на убийствата на разследващи журналисти, включително четирима, които са разследвали организирани престъпни групи, 10, които са докладвали за корупция и злоупотреба с публични средства, и трима, които са работили по екологични проблеми, включително незаконен добив на суровини и заграбване на земя.
Отразяването на граждански вълнения също е смъртоносна задача тази година. Седем журналисти са убити, докато отразяват протести - четирима от тях в Ирак, двама в Нигерия и един в Колумбия.