Президентът на Азербайджан Илхам Алиев обяви, че силите на страната са превзели Шуша, втория по големина град в спорния регион Нагорни Карабах, предава Ройтерс.
Арменските власти отрекоха града, който те наричат Шуши, да е превзет от азербайджанската армия.
„Скъпи Шуша, ти си свободен!“, туитна Алиев в неделя. „Карабах е наш! Карабах е Азербайджан!“, казва се още в туита му.
Азерите отпразнуваха съобщението на президента си по улиците на Баку.
Вече повече от месец продължават сраженията между Армения и Азербайджан за спорната територия, която е международно призната като част от Азербайджан, но е населена предимно от етнически арменци.
Най-малко 1 000 души са убити по време на последните боеве, като Турция продължава да оказва на Азербайджан решителна военна подкрепа въпреки международното осъждане, особено от Франция.
Шуша е от стратегическо значение, тъй като е на 15 километра от най-големия град на анклава Степанакерт, а също така има и особено културно значение.
Междувременно от Министерството на отбраната на Армения отрекоха изявлението на Алиев. „Шуши остава непостижима мечта за Азербайджан. Въпреки тежките разрушения градът-крепост издържа на ударите на врага“, казват от Спасителната служба на Нагорни Карабах.
В събота френският президент Еманюел Макрон и руският президент Владимир Путин обсъдиха ситуацията в Нагорни Карабах по телефона. „Те се съгласиха, че е необходимо да се прекратят бойните действия, за да се позволи връщане към преговорите на реалистична основа, като основната цел е поддържането на арменското население на тази земя и прекратяването на страданията на цивилното население“, посочва се в съобщение на френското президентство.
В съобщението на Кремъл се казва, че двамата лидери са изразили „сериозна загриженост във връзка с продължаващите мащабни военни действия в зоната на конфликта и по-активното участие на екстремисти от Сирия и Либия“.
Франция, Русия и САЩ са съпредседатели на Минската група на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ), създадена през 1992 г. за посредничество в конфликта за Нагорни Карабах.