Катар ще базира бюджета си върху цена на петрола от 40 долара за барел, което е под очакванията на пазарите, тъй като най-големият износител на втечнен природен газ в света се стреми да намали въздействието му върху финансите, съобщи Bloomberg.
Този ход ще помогне на Катар „да избегне негативни икономически последици поради нестабилността на цените на петрола“, коментира Емир Шейх Тамим бин Хамад Ал Тани пред членовете на законодателния орган на страната, Съвета Шура.
Цената на петрола е тясно свързана с тази на природния газ. И все пак газът се справя по-добре на фона на предизвикания от коронавируса тазгодишен спад на цените на енергията, което помага на Катар да преодолее последиците по-лесно от зависимите от петрола съседи като Саудитска Арабия и Кувейт.
Предварителните резултати показват, че бюджетният дефицит на Катар за първата половина на годината е в размер на 1,5 млрд. риала (406 млн. долара) въпреки очакванията, че ще бъде много по-висок, каза емирът.
В началото на годината правителството планира да реализира лек излишък, като се предполага, че петролът ще бъде средно 55 долара за барел, а Международният валутен фонд дава още по-розова перспектива.
Но Катар, който се сблъска с търговски и политически бойкот от трима свои съседи в Персийския залив от 2017 г., трябваше да подкрепя бизнеса и да гарантира заплатите по време на пандемията на коронавируса, а приходите му намаляваха от спада на цените на енергията.
Сортът Брент понижи цената си с 39% тази година до 40,20 долара за барел. Очаква се да достигне средно 48,90 за барел през следващата година и 50 долара за барел през последното тримесечие на 2021 г. според анкетираните от Bloomberg анализатори.
През второто тримесечие икономиката на Катар преживя най-лошото си представяне от поне 2012 г. предвид мерките за борба с коронавируса. МВФ прогнозира, че брутният вътрешен продукт ще спадне с 4,5% тази година, което ще е най-малкото свиване сред страните от Арабския залив.
Бюджетният дефицит на Катар се очаква да бъде 7,2% от брутния вътрешен продукт тази година, сочи проучване на Bloomberg сред петима икономисти, чиито прогнози варират значително.
В речта си емирът каза още, че първите избори за Съвета Шура след повече от 15 години ще се проведат през октомври 2021 г. Органът съветва за бюджета на страната и може да предлага законодателни промени, но емирът запазва последната дума за политиката.
Конституцията позволява на катарците да избират две трети от 45-те членове на Съвета, а емирът може да назначи останалите 15 членове.