Глобалните преки чуждестранни инвестиции (ПЧИ) спадат с 49% през първата половина на 2020 г. спрямо същия период преди година, като се очаква да се свият с до 40% за цялата година, притиснати от опасенията за дълбока рецесия, съобщава Ройтерс, цитирайки проучване на ООН.
Потоците от ПЧИ към европейските икономики за първи път се превръщат в отрицателни и падат до - 7 млрд. долара от 202 млрд. долара, докато тези към САЩ се свиват с 61% до 51 млрд. долара, се посочва в доклад на Конференцията на ООН за търговията и развитието (UNCTAD).
Глобалните ПЧИ се понижават, тъй като мултинационалните компании отлагат инвестициите, за да запазят паричните средства, се изтъква в доклада.
„Глобалните ПЧИ за първата половина на тази година спадат с близо половината... Това е по-драстично, отколкото очаквахме за цялата година“, споделя по време на пресконференция Джеймс Дзан, директор на инвестиционното и корпоративното подразделение на UNCTAD.
Очаква се потоците да се свият с 30 до 40% през тази година и „умерено“ през 2021 г., отчитайки спад между 5% и 10%, изтъква Дзан.
Данните обхващат трансграничните сливания и придобивания, новите инвестиционни проекти на зелено и сделките за финансиране на проекти.
Най-тежко са засегнати индустриализираните страни, които обикновено представляват около 80% от глобалните трансакции, като там потоците се свиват до 98 млрд. долара - ниво, наблюдавано за последно през 1994 г., се казва в доклада на ООН.
Сред основните получатели на ПЧИ през 2019 г. потоците намаляват най-рязко в Италия, САЩ, Бразилия и Австралия.
Китай променя тази тенденция, добавя Дзан.
„Неговите ПЧИ остават относително стабилни. През първата половина на годината спадът е наистина скромен и всъщност според последните данни за първите 9 месеца на тази година ПЧИ в Китай се увеличават с 2,5% “, подчертава Дзан.
Най-много потоци от ПЧИ в Китай са били насочени към услугите за електронна търговия, специализираните технологични услуги и научните изследвания, добавя експертът.