IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Индия отчита спад в емисиите на серен диоксид за първи път от четири години

Опасното за човешкото здраве съединение намалява и в Китай, най-големия замърсител в света

16:52 | 08.10.20 г.
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg L.P.</em></p>

Снимка: Bloomberg L.P.

Обемът на емисиите на серен диоксид в Индия се понижава през 2019 г., бележейки първия спад от четири години насам на най-опасния за човешкото здраве индустриален замърсител, отговорен и за  киселинните дъждове, съобщава Bloomberg. 

Количеството на серните емисии, отделяни в Индия, се e свилo с 6% през миналата година, тъй като страната е консумирала по-малко въглища, става ясно от съвместен доклад на Центъра за изследвания за енергетика и чистия въздух и Greenpeace. И трите най-големи замърсители в света - Индия, Русия и Китай - отчитат намаляване на количествата серен диоксид, показва още проучването, което анализира сателитните данни на НАСА.

Намаляването на серния диоксид, който увеличава рисковете от сърдечни и белодробни заболявания, е добра новина за индийските градове, които обикновено са на челните места в класациите за най-мръсния въздух в света. И все пак рисковете остават, тъй като въглищата се очаква да доминират в енергийния микс на страната през следващите години.

„В Индия виждаме какво означава намалената употреба на въглищата за качеството на въздуха и здравето“, заяви в прессъобщение Авинаш Чанчал от Greenpeace India. „Трябва да ускорим енергийния преход от въглища към възобновяеми източници в името на нашето здраве и икономиката“, изтъква още той.

Индия е отговорна за 21% от глобалните емисии на серен диоксид, които са генерирани предимно от електроцентрали, работещи с въглища. В същото време Китай, най-големият замърсител в света, отчита 5-процентен спад на серните емисии през 2019 г. и 87-процентно понижение от 2011 г., благодарение на по-строгите стандарти за емисиите и модернизирането на електроцентралите.

През 2015 г. министерството на околната среда на Индия определи нови стандарти за серните емисии, азотния оксид и живака, като поиска от въглищните електроцентрали да синхронизират дейността си с тях до две години. Вместо това енергийната индустрия успешно лобира, за да удължи крайния срок до 2022 г. Сега централите търсят допълнително удължаване, позовавайки се на липсата на яснота как ще бъдат компенсирани разходите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:53 | 13.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още