IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Хедж фондовете се подготвят за масово преструктуриране на дългове

Дейност като тази може да бъде силно противоречива, но хедж фондовете твърдят, че купуват дълг тогава, когато никой друг не го иска

08:14 | 15.10.20 г. 1
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Пандемията от новия коронавирус продължава да нанася удар след удар на страните по света и на този фон хедж фондовете се подготвят за множество преструктурирания на дълговете в развиващите се икономики, пише Лорънс Флечър от FT в свой анализ.

Борбата на Замбия с международните кредитори за плащанията по дълга е най-новият знак за предстоящия стрес. Миналата седмица група от 14 инвеститори в хедж фондове и традиционни облигации заявиха, че няма да подкрепят предложението на натоварената с дългове държава да спре плащанията на лихви, освен ако не предостави повече яснота за дълговете си и не започне преговори с тях.

С достатъчно голям залог, който да блокира плановете на Замбия, фондовете са готови за продължителна битка. Предстоят и други подобни спорове. Дълговите сделки в Еквадор и Аржентина тази година вероятно ще бъдат първите сред много други, тъй като икономическите щети от коронавируса започват да оголват слабите места на твърде задлъжнелите страни.

За тези нации преструктурирането е болезнено. Хедж фондовете обаче търсят възможности за търговия.

Подобни ситуации неизбежно връщат спомените за епичните преговори между американския хедж фонд Elliott Management и Аржентина, приключили през 2016 г. с плащане на 2,4 млрд. долара. През 2012 г. Гърция изненада пазарите в последния момент, като изплати 435 млн. евро на хеджфондове, които бяха инвестирали в гръцки дълг при ниски цени на облигациите, и отхвърли преструктуриране.

Дейност като тази може да бъде силно противоречива, но хедж фондовете твърдят, че купуват дълг тогава, когато никой друг не го иска и всички правят дъмпинг. Преструктурирането на дълга обикновено подхожда на хедж фондовете, които се стремят да излязат евтино от тези ситуации, като знаят, че съществуват проблеми и са готови да направят необходимите интензивни стъпки.

„Обикновено трябва да се правят пари и да се работи. Обикновено облигациите се търгуват евтино в процес на преструктуриране“, коментира старши ръководител на хедж фонд, пожелал анонимност.

Дори и опустошената Венецуела си има своите фенове, въпреки че дългът и се търгува при цена от само 8 цента от номиналната стойност. Лий Робинсън, основател на Altana Wealth и бивш съосновател на Trafalgar Asset Managers, това лято стартира фонд за инвестиране в дълг на Венецуела, като каза на инвеститорите в писмо, че „възходът е най-доброто, което някога сме виждали за преструктуриране на държавния дълг“.

Някои мениджъри също виждат възможности за вложения в облигации на развиващите се страни, основно БРИК - Бразилия, Русия, Индия и Китай, макар и интересът да поотслабна на фона на борсовото рали в САЩ след финансовата криза. От началото на 2011 г. хедж фондовете, фокусирани върху развиващите се пазари, отчитат нетен отлив през седем от тези девет години, според компанията за данни eVestment. Тази година обаче те получават нетен приток от 3,4 млрд. долара, въпреки че инвеститорите като цяло продължават да теглят средства.

Robeco коментира, че макар американските акции да са над средните дългосрочни оценки, прогнозите за възвръщаемост на дълга на развиващите се страни се подобряват, тъй като в момента той се търгува при оценки под средното.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:44 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

1
rate up comment 1 rate down comment 0
mick
преди 4 години
А на какви лихви е дългът им? Да не би там да е заровено кучето? Докато на запад си раздават дълг на нулеви, че и отрицателни лихви.. какви ли лихви плаща Замбия? Да си го кажем направо демократите я източват, както и останалия свят дето не печата долари или евра.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още