IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Глобалните дивиденти ще намалеят тази година най-много от финансовата криза

Най-оптимистичните прогнози са за понижение от 17%, а най-лошите визират спад от 23%

14:06 | 24.08.20 г.
Автор - снимка
Създател
<p>
	Снимка: Pixabay</p>

Снимка: Pixabay

Коронавирусната криза ще накара най-големите световни компании да намалят изплащането на дивиденти с между 17% и 23%, или окoло 400 милиарда долара през тази година, показва нов доклад, въпреки че сектори като технологичния не се вписват в тази тенденция.

Изплатените дивиденти в глобален план са спаднали от 108 милиарда до 382 милиарда долара през второто тримесечие на годината, сочат данни на Janus Henderson. Това  е най-голямото понижение от 2009 г. насам, или 22% на годишна база, предава Ройтерс.

Всички региони регистрират понижение на изплатените дивиденти с изключение на Северна Америка, където Канада показва устойчивост. В световен мащаб 27% от компаниите намаляват дивидентите си, като в  Европа този дял е повече от половината, а две трети от тях ги отменят изобщо. д д

„2020 г. ще донесе най-лошия резултат за глобалните дивиденти след световната финансова криза“, отбелязва Janus Henderson в доклад, публикуван в понеделник.

"Сега очакваме основните дивиденти да спаднат със 17% при най-добрия сценарий, до 1,18 трилиона долара ... Нашият най-лош сценарий предвижда намаляване на изплатените дивиденти с 23% до 1,10 трилиона долара", коментират анализаторите.

Разбивка на различните сектори показа някои големи разлики. д2 д2

Банките и други финансови посредници, на които от Европейската централна банка разпоредиха да спрат изплащането на дивиденти, представляват половината от 45-процентовия  спад на дивидентите в Европа през второто тримесечие до 77 милиарда долара.

Минните и петролните компании бяха засегнати лошо от широкия спад на цените на суровините, а операциите на голяма част от другите компании бяха силно засегнати и от правителствени блокади, което доведе до значително свиване на дивидентите.

За разлика от тях, дивидентите на технологичните и телекомуникационните услуги и на здравните компании бяха относително незасегнати и дори нараснаха съответно с 1,8% и 0,1%. 

Устойчивостта на технологичния сектор помогна на Microsoft и Apple да влязат в топ десет на световните платци на дивиденти за първи път тази година. Този списък продължава да се оглавява от Nestle.

„Тенденциите при дивидентите отразяват развитията в обществото и на фондовия пазар в момента“, коментира Бен Лофтауз от Janus Henderson.

В бъдеще той очаква, че някои ключови фактори ще определят колко силно ще бъде възстановяването на дивидентите.

Най-очевидният е пътят на коронавируса, но е важна и икономическата активност в САЩ по-късно тази година и дали европейските банки ще получат зелена светлина в началото на следващата година да рестартират плащанията си.

„Големият въпрос за САЩ е какво ще се случи през четвъртото тримесечие. Ако много компании направят значително намаляване на дивидентите си, изплащанията ще бъдат фиксирани на по-ниско ниво до края на 2021 г.“, коментира Луфтауз.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:05 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още