IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Загрижените за климата компании все още могат да замърсяват зад кулисите

Могъщите индустриални асоциации, в които членуват най-големите концерни в света, продължават да лобират пред политиците в защита на замърсяващите ресурси

18:01 | 21.08.20 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Toru Hanai/Bloomberg</em></p>

Снимка: Toru Hanai/Bloomberg

Измина повече от десетилетие, откакто Apple и няколко други големи компании напуснаха състава на Търговската камара на САЩ, тъй като технологичният гигант не беше съгласен с политиката на организацията относно екологията.

Какво се случи оттогава? Не много, пише Кейт Маккензи в коментар за Bloomberg. 

През последната година европейските петролни компании Royal Dutch Shell Plc и BP Plc напуснаха Американската асоциация за горивата и нефтохимическите продукти. Преди две години най-голямата въгледобивна компания в света BHP Group излезе от състава на Световната асоциация за въглищата. Но и трите компании остават членове на други организации, считани за мощни противници на климатичните политики.

Въпреки че имат сравнително амбициозни климатични стратегии, BP и Shell все още са членове на Търговската камара на САЩ, като InfluenceMap ѝ поставя оценка Е (неправителствената организация оценява дружествата от А до F в зависимост от тяхната ангажираност с климата– бел. ред.). И двата петролни гиганта също участват в Американския петролен институт (API), който получава от InfuenceMap оценка F. BHP, която отдавна обяви ангажираността си с енергийния преход, продължава да бъде един от най-големите членове, плащащи такси на Австрийският съвет за минералите, който от своя страна има оценка E+.

В момент, когато светът все по-ясно се насочва към изхвърлянето на въглеродните активи от глобалното портфолио, отрасловите асоциации демонстрират изключително слаба ангажираност по отношение на този въпрос.

Промишлените асоциации имат голямо влияние върху политиците. В страни със силно развити отрасли, свързани с изкопаемите горива или с тежката индустрия и автомобилния сектор - включително САЩ, Канада, Германия, Австралия и Япония - индустриалните лобита са известни, че се опитват да разхлабят правилата за ограничаване на емисиите на парникови газове.

Мощните асоциации, в които членуват големите концерни, засилват усилията си за блокиране на регулациите по отношение на климата, прикривайки по този начин самите компании, които остават зад кулисите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:20 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още