IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Глобализацията не трябва да означава дерегулация

Задава се свят на нова търговска политика, в който САЩ, ЕС и Китай се конкурират при определянето на правилата

08:18 | 27.08.20 г. 3
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Напрежението ще нарасне дори в област, в която завръщането на Америка е най-желано. Като президент, Байдън би върнал САЩ към Парижкото споразумение, а и може да провежда амбициозна политика относно климатичните промени у дома. Той обещава въглеродни данъци върху вноса от страни, които не изпълняват своите климатични ангажименти - политика, която ЕС също възнамерява да въведе. Но сключването на мир с Европа повишава риска от конфронтация с Китай. То разчиства полето за отново обединен запад, който да сформира „въглероден клуб“, изискващ Пекин да намали вредните си емисии или да загуби пазарен достъп.

Грешка е да се мисли за това като протекционизъм. По-скоро то е по-дълбока форма на глобализация, при която трансграничната икономическа дейност е придружена от трансгранични правила за нейното управление. Това прекомерно регулиране на трансграничните икономически потоци е естествена и потенциално здравословна последица от по-ранната грешка за съчетаване на глобализацията с дерегулацията.

Има много възможни резултати от задаващите си регулаторни битки. Единият е хармонизацията: държавите се споразумяват за (достатъчно) сходни правила. Това е моделът на европейската икономическа интеграция, но е изключително малко вероятен в глобален мащаб. Климатът обаче може да бъде изключение. Западен въглероден клуб, обхващащ половината от световната икономика, може да бъде достатъчно силна икономическа сила, за да принуди другите да се съобразят.

Втори резултат е страните извън трите блока да бъдат погълнати от сферата на влияние, до която са най-близки икономически. Това създава дилеми за държавите, които са близки до повече от една сфера - помислете как Латинска Америка избира между Китай и САЩ, или Африка - между Китай и Европа. Последният пример е Бразилия, на която САЩ казаха да избягва китайската телекомуникационна група Huawei.

Трети възможен резултат е отцепването. В някои области правилата на трите основни търговски блока са несъгласуеми и вероятно ще останат такива. Това изглежда е така при обработката на лични данни, където европейците дават превес на потребителите пред дигиталните оператори, САЩ предпочитат технологичните гиганти, а Китай улеснява държавния надзор.

Една последна, по-оптимистична, възможност е страните да се сближат по отношение на най-взискателните стандарти. Следвайки тенденцията, известна като „Брюкселски ефект“, понякога държавите приемат правила в европейски стил, благодарение на които компаниите им биха могли да изнасят и на други пазари. Както Нейт Пърсили, професор по право от Станфорд, заяви пред New Yorker: „Европа е единственият действащ регулатор на Силициевата долина.“

Предишната фаза на глобализацията често беше критикувана за предизвикване на надпревара в посока безконтролност. През следващата фаза би могло титаничната борба за регулаторно господство парадоксално да доведе до състезание за по-високи стандарти.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:21 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

3
rate up comment 2 rate down comment 1
Shadow1
преди 4 години
Баланса е крехък. Нито свръх регулацията е добре нито хауса който стои от другата страна. Аз лично предпочитам малко по-малко регулации от това което повечето икономисти намират за достатъчно. За сметка на това по-тежки последствия при неспазване на малкото изисквания.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 5 rate down comment 1
red6
преди 4 години
Регулациите са нещо много хубаво. Иначе става джунгла и побеждава най-силния. Т.е. тоя с най-много пари и най-малко скрупули.Отделен е въпроса колко са кадърни тия, дето пишат регулациите. Да не се бъркат двете неща. А и да - ако толкова те кефят дерегулациите, замисли се колко ще се кефиш да си купуваш храна - без да е тествана за болести по животните (или те да са нагърмяни с една камара ваксини, антибиотици, стероиди...), пестициди и торове яко по зеленчуците, съмнителни санитарни условия при превоз и съхранение и т.н. И това само за храните. Свиквайте - регулациите са безкрайно необходими за съществуването на капитализма. Парадоксално звучи, но без тях той ще рухне за миг.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 5
ПИЧ
преди 4 години
Точно дерегулация е нужна, така ще се boost-ва икономиката.За съжаление бюрократчетата в ЕС съществуват за да пишат глупости и да вземат тлъсти заплатки, с които се уредиха доживот
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още