IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

След пандемията: Служителите по света искат хибриден модел на офис работата

Разделяне на работното време между дома и офиса и край на 8-часовия работен ден се очертават като тенденции, според проучване

19:00 | 07.07.20 г.
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Mike Short/Bloomberg</em></p>

Снимка: Mike Short/Bloomberg

След пандемията от Covid-19 служителите искат хибриден модел на работа – от офиса и отдалечена работа, показват резултати от проучване на Addecco Group.

Проучването е проведено през май сред 8 хил. души – служители и мениджъри, на възраст 18-60 години, които работят в офис.

Данните показват, че почти три четвърти от анкетираните (74%) искат хибриден модел на работа от офиса и дистанционна работа. Според тях най-оптималният модел на работа е за прекарване на половината от времето в офиса (51%), а другата половина - на отдалечено работно място (49%).

С този модел са съгласни и топ мениджърите в компаниите, като почти осем от десет (77%) от тях заявяват, че компаниите им ще получат предимство като се адаптират към новите работни процеси, които пандемията налага.

Отговорите сигнализират, че вероятно идва края и на 8-часовия работен ден и 40-часовата работна седмица. Според 69% от анкетираните постигането на поставените цели, а не работното време, трябва да бъде основният фактор за тяхната оценка.

Голяма част от топ мениджмънта на компаниите (74%) също е съгласен, че продължителността на работната седмица трябва да се преразгледа.

Изолацията по време на пандемията показа още, че е нужен нов набор от лидерски умения, които ще останат  изключително важни за съвременното лидерство и занапред. Емоционалната интелигентност се очертава като определяща черта на днешния успешен мениджър, като пандемията извади на преден план и важността на меките умения (soft skills) при лидерите на компаниите.

Данните от проучването показват и „универсален „апетит“ за масово усъвършенстване. Шест от десет анкетирани казват, че дигиталните им умения са се подобрили по време на изолацията, докато други две трети (69%) търсят допълнително усъвършенстване на познанията и уменията си.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:59 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още