IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Кристалина Георгиева: Пандемията тества мощта на МВФ

Фондът все още разполага с три четвърти от капацитета си за кредити, подчерта управляващият директор на финансовата институция

18:30 | 26.06.20 г. 3
<p>
	Управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева. Снимка: Ройтерс

Икономическата криза, предизвикана от пандемията от коронавирус, може да тества общите ресурси на Международния валутен фонд на стойност 1 трлн. долара, „но все още не сме стигнали дотам“, заяви управляващият директор на финансовата институция Кристалина Георгиева, цитирана от Ройтерс. 

Според нея вече е ясно, че икономическото възстановяване ще трябва да стане без медицински пробив при откриването на ваксина срещу вируса, като патогенът ще запази своето широко присъствие в глобален план.

Страните членки на МВФ са готови да предоставят повече подкрепа на Фонда, ако е необходимо, изтъкна Георгиева.

Фондът понижи прогнозите си за световната икономика, опустошена от коронавируса, и вече очаква значително по-дълбока рецесия и по-бавно възстановяване, отколкото преди само два месеца. МВФ очаква глобалният брутен вътрешен продукт да се свие с 4,9% тази година, което е над очакванията за 3% през април. За 2021 г.. В същото време институцията предвижда ръст от 5,4% спрямо 5,8% преди два месеца.

„Все още имаме на разположение около три четвърти от капацитета си за кредити“, заяви Георгиева, добавяйки: „Не бих отрекла, че може да дойде време, когато ще се тестват ресурсите на МВФ, но това време още не е дошло“.

Що се отнася до възможността за допълнителни ресурси, директорът на МВФ изтъкна: „Нашите членове ни казват: „Всичко е на масата. Идвайте при нас, ако трябва да направите нещо повече, ние ще ви подкрепим“.

МВФ е изразходвал за кратко време около 100 млрд. долара спешно финансиране като също така е предоставил заеми и безвъзмездни средства на 72 държави само за седем седмици, припомни Георгиева.

В разгара на пандемията през април МВФ прогнозира, че икономическата активност може да не се възстанови до края на следващата година.

Към днешната дата броят на заразените с коронавирус в глобален мащаб надхвърля 9,7 млн. души, като починалите вследствие на инфекцията наближават 500 хил. случаи.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:27 | 13.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

3
rate up comment 2 rate down comment 1
ing5rov
преди 4 години
пич , няма ваксина за мозъчна недостатъчност ... ако чакаш ваксина за твоя случай , сори ... : )))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 1 rate down comment 1
Grosss
преди 4 години
Кристалинке,не ми говори приказки в стил ала -бала ами финансирай хоратакоито ще изкарат лекарства и ваксини за тази гадост щото както е тръгнало 50% от хората скоро няма да ги има или може би това искате.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 0 rate down comment 0
ing5rov
преди 4 години
"Към днешната дата броят на заразените с коронавирус в глобален мащаб надхвърля 9,7 млн. души, като починалите вследствие на инфекцията наближават 500 хил. случаи."Цялата офанзива с тестването е за представяне на повишаващ се брой заразени с коронавирус, за да се аргументира усвояването на едни 6 милиарда евро. По 510 000 лв. на ден се харчат, за да се докара бройката на случаите с К-19, защото ако не се покаже проблем, няма да има безвъзмездни пари от ЕК. Ама това, че на един човек се правят по 3 теста и когато се обявят 3000 това не означава брой хора, а брой теста, кой ще му обърне внимание. Представете си само, какъв резултат се обявява, ако човек има 1 положителен и 2 отрицателни теста, както стана с учителките от Перник или случая с Доспат, където 89 положителни теста се оказаха на 16 човека.Вече 20 години реформи в здравеопазването и всички до една ориентирани към преразпределянето на пари, които не водят нито до по-добър достъп до медицински услуги, нито до повишаване на качеството им. Сега залогът е огромен 6 милиарда евро, ако трябва и 14 милиона заразени ще ни изкарат, но парите ще ги вземат. Очаквам цената на единната информационна система на НЗОК, ОПЛ, ДКЦ, болници и аптеки, която чакаме от 20 години, да набъбне от 2 милиона лева през 2001 на 20 милиона през 2021, макар тя в действителност да струва 200 000 лева.Колкото до реформите не се заблуждавайте, те ще са за създаване на правилните механизми, чрез които печалбите в здравеопазването да се насочват към правилните хора, т.е. към точно определени частни болници и здравноосигурителни дружества. Общопрактикуващите лекари ще получат една малка порцийка, за да не пречат, а специалистите от доболничната помощ ще бъдат разформировани. Последните бяха подложени на тест по време на пандемията, за да се установи, че може и без тях.Ролята и парите на НЗОК, като единствен регулатор и играч на здравноосигурителния пазар, ще бъде разделена между отделни фондове и частни дружества, които от своя страна ще са привидно различни като собственост от известни частни болници, а в действителност ще са собственост на едни и същи лица. Те ще формират един затворен кръг за източване на обществения редурс на здравеопазването с цел генериране на възможно най-големи печалби с най-малко разходи, без непременно да имат отношение към подобряване на здравния статус на населението. Здравето ще струва много пари, а за медици и пациенти ще остане една студена Банкенска вода.Ето заради това ще има и пандемия, и втори пик на първата вълна, и първи пик на втората вълна, и изобщо 9 бала вълни ще има докато всичката тиня от дъното се вдигне, защото в мътната вода се ловят големите риби. Големата лапаница !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още