Най-малко 18 млн. служители в Европа не работят през последния месец, тъй като пандемията от новия коронавирус реже все по-големи парчета от пазарите на труда в света и кара правителствата да харчат стотици милиарди долара в подкрепа на пуснатите в отпуск или съкратени работници, пише Wall Street Journal.
Последните данни от редица европейски страни разкриват мащаба на щетите за трудовите пазари, като почти половината от служителите във френския частен сектор са пуснати в отпуск, а една трета от всички ирландски служители са без работа.
Европейските данни се прибавят към цифрите в САЩ, които показват, че около 30 млн. американци са загубили работата си през последните пет седмици.
Въпреки че западните правителства имат плахи планове за повторно отваряне на икономиките си след седмици под блокада, заради възможността за нов ръст на броя на заразените възобновяването на икономическата дейност може да бъде спряно, запазвайки високия брой на безработните и на пуснатите в отпуск служители.
В Европа цената на държавната подкрепа за служителите вече е огромна.
Европейските правителства опитват да смекчат икономическото въздействие на пандемията и да предотвратят масови съкращения с програми, покриващи голяма част от заплатите на пуснатите в отпуск служители, докато компаниите запазват работното им място. Цената на подобни програми може да достигне 135 млрд. евро (146,66 млрд. долара) само в Германия, Франция и Испания.
За да помогнат за покриването на разходите, лидерите на Европейския съюз одобриха пакет от кредити на стойност 100 млрд. евро за правителствата на страните членки на последната си среща на върха.
Но въпреки мащабната правителствена подкрепа очакванията са загубените работни места да продължат да растат. Според консултантската компания McKinsey до 59 млн. работни места в ЕС и Великобритания са изложени на риск, или 26 на сто от общата заетост. Консултантската компания счита, че сходен брой работни места – 54 млн., са изложени на риск в САЩ.
Вече има признаци, че загубените работни места в Европа се увеличават.
Във Великобритания правителството съобщи в понеделник, че 1,4 млн. души са кандидатствали за помощи за безработица през март, или четири пъти повече от средния им месечен брой през последните 12 месеца.
Дори в Швеция, където правителството разчита на доброволно социално дистанциране вместо на задължителна блокада, работните места се губят с бърз темп. Статистическата служба на страната съобщи във вторник, че 76 хил. души по-малко са работили през март в сравнение с година по-рано.
преди 4 години След няколко месеца циркът, ще е пълен. Кризата тепърва, ще почне да се усеща. Влезем ли в ERM II и следващите 30 годинки трудно, ще наваксаме сегашния си напредък. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Не Знам кой е ***, който не се е съгласил с видеото. Явно пропагандата здраво му е изгладила мозъчните гънки. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години А у нас е стабилизец , според Бокаса ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Човека го обяснява с думи прости : https://***.facebook.com/104895457804189/videos/1089464744743212/UzpfSTEwMDAwMDEzMTgzNDE4OTpWSzozMjA3NTIyMDI5NDczNjY4/?multi_permalinks=3207522029473668¬if_id=1588380024113505¬if_t=feedback_reaction_generic отговор Сигнализирай за неуместен коментар