Преките чуждестранни инвестиции (ПЧИ) в света са намалели леко през миналата година заради големия отлив от инвестиции в Хонконг и спада на потоците към Великобритания, свързан с несигурността около Brexit, сочат данни на ООН, цитирани от Ройтерс.
ПЧИ може да нараснат леко през 2020 г. благодарение на успокоението на търговското напрежение между Китай и САЩ, но геополитическата несигурност и протекционистичният натиск охлаждат очакванията, се казва в доклада.
През 2019 г. ПЧИ са възлезли на 1,39 трлн. долара, което е спад с 1% спрямо ревизирания обем от 1,41 трлн. долара през 2018 г., сочи докладът на Конференцията на ООН за търговия и развитие (УНКТАД).
ПЧИ, които включват трансгранични сливания и придобивания, междуфирмени заеми и инвестиции, са мерило за глобализация и потенциален знак за бъдещ растеж на корпоративните снабдителни вериги.
Инвестициите към китайската територия Хонконг, финансов хъб в Азия, който е в плен на политически безредици, са намалели почти наполовина миналата година до 55 млрд. долара, се казва в доклада.
„В Хонконг имаше отлив на инвестиции от 48 млрд. долара от гледна точка на акции“, казва пред Ройтерс Джеймс Джан, старши директор на отдел инвестиции и бизнес в УНКТАД. Той допълва, че бившата британска колония е била засегната и от търговското напрежение между Китай и САЩ.
Конкуренцията на Шанхай и Шънджън в континентален Китай и от Сингапур за ПЧИ в научно-развойни дейности за международни компании и бизнес хъбове в региона също е натежала върху Хонконг.
„Икономиката на Хонконг е стабилна, разумна в дългосрочен план и е привлекателна за международни инвестиции“, отбелязва Джан.
Притокът на ПЧИ във Великобритания, която беше обхваната от несигурност миналата година заради изхода около Brexit, но сега е напът да напусне Европейския съюз на 31 януари, се е свил с 6% до 61 млрд. долара миналата година, сочи докладът.
Притокът на ПЧИ към развити икономики е намалял с 6% миналата година до 643 млрд. долара и е останал на историческо дъно, наполовина на върховото им равнище през 2007 г., показва докладът.
ПЧИ към ЕС като цяло са намалели с 15 на сто до 305 млрд. долара, тъй като много страни са регистрирали „силна волатилност“, става ясно от документа.
ЕС и някои страни членки са затегнали контрола върху ПЧИ, най-вече поради „притеснения за националната сигурност“, и това може да доведе до отлив на инвестиции, особено в технологичната област, отбелязва Джан.
Притокът към САЩ, които са най-големият реципиент на ПЧИ в света, е останал стабилен на ниво от 251 млрд. долара. Според доклада въздействието на данъчната реформа в САЩ през 2017 г., която намали потока на ПЧИ от страната, изглежда е отслабнало.
ПЧИ към развиващите се страни са останали стабилни на ниво от 694 млрд. долара. Водеща страна в тази група е Китай с привлечени инвестиции на стойност 140 млрд. долара, като равнището им е останало непроменено спрямо предходната година.