Подписването на първата фаза от търговското споразумение между САЩ и Китай ще намали, но няма да елиминира несигурността, която подкопава растежа на световната икономика, заяви управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристалина Георгиева, цитирана от Ройтерс.
По време на събитие в Института по международна икономика „Питърсън“ Георгиева отказа да даде нови прогнози за световната икономика, като заяви, че те ще бъдат публикувани в понеделник по време на Световния икономически форум в Давос, Швейцария.
Тя обаче посочи, че МВФ очаква търговското споразумение да гарантира, че брутният вътрешен продукт на Китай ще се разшири с 6% през 2020 г. и допълни, че е споделила тази прогноза с китайския вицепремиер Лу Хъ на среща тази седмица.
„Споразумението води растежа на Китай в диапазона от около 6% за 2020 г., той едва ли ще е по-нисък“, каза Георгиева.
Тя допълни, че преди това МВФ е считало, че напрежението в световната търговия ще намали с 0,8%, или със 700 млрд. долара, растежа на световната икономика. Само около една трета от понижението се дължи на мита, а по-голямата част е резултат от забавянето на бизнес инвестициите. Тъй като американско-китайското търговско споразумение е само временно решение, влиянието върху инвестициите няма да бъде изкоренено, смята Георгиева.
„В момента наблюдаваме известно намаляване на несигурността, но тя не е елиминирана“, заяви тя.
Георгиева каза още, че МВФ обичайно подкрепя многостранните споразумения и предупреди, че двустранните споразумения може да имат негативни последици за растежа на световната икономика в по-дългосрочен план.