В петък новоизбраният председател на Европейската комисия (EK) Урсула фон дер Лайен осъществи своята първа визита извън рамките на Европейския съюз (ЕС), посещавайки Етиопия, като евродепутатите Крисула Захарополу, Норберт Нойзер и Карлос Зориньо обясняват защо бившият германски министър на отбраната трябва да установи добри отношения с африканските съюзници на Европа, пише Euractiv.
Няколко дни след старта на мандата на новия кабинет на ЕК, Фон дер Лайен избра Африка за своето първо официално посещение извън рамките на ЕС. И изборът на Етиопия не е случаен. В страната се намира седалището на т.нар. Африкански съюз.
Поставянето на Африка в основата на външните приоритети на блока изпраща мощно послание.
Това показва, че Европа търси начини да обедини усилията си с онези страни, които искат да намерят общи решения на общите предизвикателства.
В отношенията между Европа и САЩ, основният съюзник на Брюксел, напоследък възникнаха редица търкания, както по въпросите за отбраната, така и относно борбата с тероризма, международната търговия и изменението на климата.
Междувременно китайското влияние продължава да нараства по света и икономическата мощ на азиатската страна поставя редица въпросителни пред Европа.
Именно поради тази причина Брюксел насочва фокуса си отвъд Средиземно море, опитвайки се да заздрави и развие връзките си с африканските страни.
Люлката на човечеството е както най-младият, така и най-старият континент в редица отношения.
Неговата политическа младост, динамиката и амбициите му могат да помогнат на страните да навлязат скоростно в 21 век. Според ООН през 2100 г. всеки трети човек на света ще живее в Африка.
Континентът може да развие бързо своя потенциал относно иновациите, най-вече дигиталните технологии, енергетиката и екологичната сфера, и да пропусне някои елементи от прехода при другите страни по света.
За да привлече африканските страни Европа ще трябва да прекрати отношенията „донор-получател“ и да погледне на Африка като на равноправен партньор.
Без изобщо да се отказва от своите ценности, блокът ще трябва да установи динамично ново партньорство с тези страни, което да се основава на устойчивия растеж чрез инвестиции в зелена икономика, равенство между половете, укрепване ролята на гражданското общество, както и академичен и културен обмен.
Въпросът с миграцията трябва да бъде сериозно дебатиран между двата континента. Ако се следва гледната точка на популистите, Европа ще бъде осъдена на изолация.
преди 4 години Конго е ярък пример какво може да и случи на Африка като я награбят от Европа. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години "Може ли Африка да се превърне в гравитационния център на света? "Център и източник на проблеми - определено ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Социализъм а не капитализъм, капитализъм не съществува. Социализма иска жертви, някой трябва да създава неща за преразпределяне, но с Африка ще ударят на камък и най много да набарат някой крокодил. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години След като "успешно" се справиха със страните от Източна Европа,европейскияткапитализъм търси нови жертви на юг от Средиземно море. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Битката между трите големи свръх сили кой да я колонизира а не да я развива. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Много правилна политическа стъпка...Браво на фрау фон дер Лайен! отговор Сигнализирай за неуместен коментар