На срещата на високо равнище на НАТО по случай 70-годишнината на алианса страните членки приеха, въпреки сериозни разногласия, съвместна декларация, подчертаваща тяхната солидарност и единство, като за пръв път признаха нарастващата мощ на Китай за предизвикателство, предаде Франс прес.
Текстът споменава и "заплахата", която представляват "агресивните действия" на Русия.
"Разногласията винаги ще привличат повече внимание, отколкото когато сме на едно мнение", подчерта генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг на пресконференция. "Ние сме 29 различни страни от двете страни на Атлантика. Разбира се, че имаме разногласия. Обратното щеше да е много странно. Но силата на НАТО е, че винаги сме били способни да преодолеем тези разногласия. Днес доказваме, че НАТО е постигнало съществен напредък и че продължаваме да се адаптираме и да реагираме", добави той.
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган даде съгласието си за приемането на текста, защото той осъжда тероризма "във всичките му форми и проявления" и го оценява като "постоянна заплаха за всички нас".
Освен това Анкара одобри приемането на нови регионални планове за сигурността на балтийските страни, Полша, Турция и южния фланг на Алианса, обяви Столтенберг. Турция блокираше приемането на тези планове, за да принуди съюзниците от НАТО да определят като терористи бойците от кюрдските Сили за защита на народа. Офанзивата на турската армия в Североизточна Сирия беше насочена срещу тези сили, които се бориха срещу джихадистката група Ислямска държава редом със силите на международната коалиция, припомня АФП.
На срещата на високо равнище съюзниците от НАТО решиха да обявят Космоса за зона на операции на НАТО и за пръв път заявиха, че "съзнават, че нарастващото влияние и международната политика на Китай представят както възможности, така и предизвикателства, на които трябва да отговорим заедно, като Алианс".
Декларацията от Лондон подчертава необходимостта "да се гарантира сигурността на комуникациите, включително на 5G мрежата" и "да се прибягва до сигурни и устойчиви системи".
Съюзниците порицават отново "агресивните действия на Русия", но заявяват, че са готови за "диалог и за перспективата да създадат конструктивни отношения с Русия, когато действията й го позволят".
Столтенберг подчерта, че е необходимо да се продължат и усилията за контрол на ядрените оръжия чрез сключването на нови договори, включващи Русия и Китай. Но "докато съществуват ядрени оръжия, НАТО ще остане ядрен съюз", предупреждава декларацията от Лондон.
Следващата среща на високо равнище на НАТО ще бъде организирана през 2021 г., обяви генералният секретар на организацията.
Постигнат е напредък в Инициативата на НАТО за готовност, целяща да позволи на сухопътните, военновъздушните и военноморски сили на алианса да реагират по-бързо на заплахи. "Нашите съюзници предоставиха 30 батальона, 30 въздушни ескадрили и 30 бойни кораба, които ще могат да бъдат разположени в рамките на 30 дни", уточни Столтенберг, цитиран от Ройтерс.
Лидерите на НАТО са се споразумели да създадат експертен комитет, който да анализира процеса на вземане на политически решения, предаде Асошиейтед прес. В декларацията след срещата се говори за "насочен към бъдещето процес на размисъл", който трябва да бъде ръководен от генералния секретар Йенс Столтенберг.
/БТА/