Правителството на Венецуела и нейната петролна компания Petroleos de Venezuela (PDVSA) са предложили да плащат на доставчици и контрагенти по сметки в Китай, използвайки юани, информира Ройтерс.
Каракас търси нови начини за извършване на международни плащания, тъй като последните санкции, наложени от Вашингтон и предназначени да принудят президента Николас Мадуро да подаде оставка, отнеха достъпа на страната до американската финансова система.
Официални лица от венецуелската администрация са отправили устни предложения за разплащане в китайската валута на поне четири компании, които предоставят услуги на публичния сектор, заявиха запознати източници.
Традиционно венецуелските юридически лица плащат на партньорите си от частния сектор в местната валута - боливар или в щатски долари. Но хиперинфлацията и американските санкции, които забраняват на американските компании да правят бизнес с публичния сектор на Венецуела, усложниха тези методи.
Първоначално след налагането на въпросните санкции правителството на Венецуела и PDVSA са извършвали разплащанията си в евро, получено от продажби на нефт и злато.
Плащането на доставчиците в юани ще позволи на Венецуела да се възползва от капитали, с които разполага в Китай, въпреки че процесът на откриване на сметки в китайските банки се оказва сложен.
PDVSA и Централната банка на Венецуела отдавна поддържат сметки в Китай, отчасти благодарение на финансова сделка, подписана преди повече от десетилетие, при която Китай отпусна около 50 милиарда долара на страната от ОПЕК в замяна на суровинни доставки.
Централната банка на Венецуела държи около 700 милиона долара, деноминирани в юани, в сметка в централната банка на Китай, които получи по-рано тази година като компенсация за доставка на петрол.
Предложението на Венецуела да плаща в юани е направено, след като някои китайски юридически лица предприеха различни действия в опит да се дистанцират от латиноамериканската страна.
Китайската национална петролна корпорация, един от най-големите чуждестранни инвеститори в петролния сектор на Венецуела, през август спря да приема доставки от пристанищата на Венецуела поради притеснения относно санкциите.
Анализаторите очакват китайският внос на венецуелската суровина да е спаднал до нула през миналия месец. Но Китай внася все повече и повече суровинни смеси от Малайзия, които включват венецуелски петрол.