IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Politico: Посрещнете най-влиятелната жена във Вашингтон, която не се казва Нанси

Новият шеф на МВФ трябва да обедини света, когато водещите икономики спорят за глобалното икономическо забавяне и търговските войни, посочва изданието

18:05 | 20.10.19 г. 2
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Под заглавие "Посрещнете най-влиятелната жена във Вашингтон, която не се казва Нанси" изданието Politico публикува голяма статия за новия управляващ директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристалина Георгиева и предизвикателствата, които я чакат на този пост. Изданието отбелязва, че новият шеф на МВФ трябва да обедини света в момент, в който водещите икономики спорят относно глобалното икономическо забавяне и вдъхновената от Тръмп търговска война.

"Свикнете да произнасяте името Кристалина Георгиева. Тя е най-влиятелната жена във Вашингтон, която не се казва Нанси", пише Politico и отбелязва, че новата й позицията върви ръка за ръка с изключително сериозни предизвикателства.

Сред трудностите за преодоляване, изброени от изданието, са забавянето на световния икономически растеж в 90 процента от света, задаваща се рецесия, забавяне на търговията на фона на американско-китайския търговски конфликт и несигурността около Brexit.

Освен това, отбелязва изданието, "членовете на МВФ" не са съгласни по много въпроси - от това как да подкрепят растежа до това как да бъдат управлявани. А управлението на Георгиева вероятно допълнително ще ги извади от зоната на комфорт, твърди изданието. 

Георгиева иска да отдалечи Фонда от традиционните му корени и да се занимава с "човешката сигурност" (любима фраза на Георгиева), да предоставя превантивни икономически грижи, а не наказателно икономическо лечение.
На практика това означава да се подкрепи равенството между половете, да се насърчат зелените инвестиции и да се хармонизират световните институции, каза пред изданието ирландският финансов министър Паскал Донъхоу.

Макар Георгиева да иска да разшири дневния ред на МВФ, всъщност тя ще има по-малко пространство за маневри, отколкото на предишния си ръководен пост в Световната банка, пише изданието.

Кристалина Георгиева ще трябва да се справи с изпълнителния съвет на МВФ и с доволния персонал на Фонда, който до голяма степен се ползва от освободени от данъци заплати и удобно работно време, допълва Politico.
Изданието отбелязва още, че Георгиева е доктор по икономика и има 30-годишен стаж в световни и регионални институции като Световната банка, ООН и ЕС.

Според Politico управляващият директор на МВФ ще трябва да активизира личните си връзки с лидери като Владимир Путин, Нарендра Моди, Ангела Меркел и Еманюел Макрон, за да засили влиянието на МВФ.
За да се разбере програмата на Георгиева и съюзниците, с които тя ще работи, означава да се разбере по-конкретно Франция, която е оглавявала МВФ през 49 от последните 56 години, възприемайки поста почти като неин собствен, отбелязва изданието. И припомня, че Франция е оказала огромна подкрепа за кандидатурата на Георгиева за ръководител на Фонда.

Френското правителство споделя холистичните виждания на Георгиева как да задвижи растежа - с инвестиции в жените, зелена икономика и дигитална революция, пише още изданието, допълвайки, че Кристалина Георгиева и Франция ще имат общ дневен ред през 2020 година и след това, но за да има успех само Франция няма да е достатъчна на Георгиева. Според написаното тя ще се нуждае от американски съюзници и вече има някои като Иванка Тръмп и президента на Световната банка Дейвид Малпас в допълнение към връзките, които тя е установила в администрациите на президентите Буш и Обама. Георгиева и американската администрация вече имат съвпадения във възгледите за равенството на половете, отбелязва изданието. Според анализа обаче най-голямо напрежение между САЩ и управляващия директор на МВФ може да породи политиката за борба с климатичните промени.

Георгиева използва някои от първите си появи на срещите на МВФ тази седмица, за да обяви, че климатичните рискове скоро ще бъдат интегрирани в икономическия надзор и препоръките на МВФ, отбелязва изданието.

Според Politico най-трудната задача от всички пред Кристалина Георгиева може да се окаже Китай, който е недоволен от нежеланието на развитите икономики да предоставят на нововъзникващите икономики по-голямо влияние в сложната система за гласуване на МВФ и на този фон Пекин развива собствени инфраструктурни проекти и инвестиционни банки през последните пет години.

Самир Сюлейманов, ръководител на отдела за стратегически инициативи в Световната банка, посочва, че макар Кристалина Георгиева "разбира се, да има собствени възгледи", нейната специална сила е да намира заслужаваща доверие обща позиция.

Това, за което няма талант Георгиева, е да понася глупаци и тези, които се опитват да нарушат и преиначат правилата, отбелязва изданието.

И допълва, че под милата усмивка на българката и позитивния, любезен начин на говорене се крие желязна воля.

/БТА/

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:21 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

2
rate up comment 4 rate down comment 4
michaelis16
преди 5 години
тая назначената кой я бръсне за сливва ве оллигофренииии ?!?..... :)) Запознайте се с "най-влиятелната" пачча ... и то у Вашингтон, а леле майко пхахахах хахахаха .....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 35 rate down comment 22
Dimat
преди 5 години
Ха-ха!Да свикнат с произнасянето на името на една от поредните еврейки,внедрени в разни институции,под някакво си име на гои!Само,че наблюдателните "гои" са забелязали,че където е била внедрявана тази особа,са се получавали провали,или,по-точно,тя е била назначавана на един вече заочнал провал,като е и с МВФ.Държавите в света започнаха да се събуждат от ционисткоамериканския унес,създал подобни институции за разрушаване на държави и държането им в робство и поевха курс,към излизане от хратката им,т.е,от все по-рядко прибягване до "спасителните им програми" свързани с условия за разрушаването им,наречени "реформи".Така и тази институция минава в забвението и точно поради тази причина,назначиха тази женица на синекурна длъжност,за да играе ролята на безгласен "говорител",изобщо,същия ***,какъво е примерно,ООН!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още