Китай стои зад почти половината от заявките за патенти в световен мащаб през миналата година с рекордните 1,54 млн. заявления, водени от представителите на телекомуникациите и компютърните технологии, посочват от Световната организация за интелектуална собственост (WIPO) на ООН.
Китайският дял при заявленията, който нараства с 11,6% спрямо данните от 2017 г., включва заявки, получени от китайското бюро за интелектуална собственост от чуждестранни иноватори и компании, които търсят патентна защита в страната.
САЩ са на второ място с близо 600 000 заявки за патент, което представлява понижение с 1,6 на сто спрямо предходната година. Това е и първият спад от десетилетие, посочва се в доклад на WIPO.
Като цяло иноваторите по света са подали 3,3 млн. заявления за патент, 14,3 млн. заявки за търговски марки и 1,3 млн. приложения за индустриален дизайн, като Азия представлява повече от две трети от общия брой.
Китай се класира на първо място и в трите категории и отчита толкова много патентни заявки, колкото поставените на следващите 10 позиции страни взети заедно, включително Япония (3-то място), Южна Корея (4-то място) и Европейското патентно ведомство (5-то място).
Азия се превръща в един "все по-глобален център за приложения за интелектуална собственост", коментира генералният директор на WIPO Франсис Гъри. Той подчертава, че се отчита "впечатляващо увеличение" в Индия.
Китай и САЩ са вплетени в търговска война заради желанието на Вашингтон Пекин да подобри защитата на американската интелектуална собственост, да прекрати кибер кражбите и принудителния трансфер на технологии на китайски компании, да ограничи индустриалните субсидии и да увеличи достъпа на американските компании до относително затворените китайски пазари.
Министърът на финансите на САЩ Стивън Манучин заяви в понеделник, че вероятно ще бъдат наложени допълнителни мита върху китайския внос, ако търговска сделка не бъде постигната до 15 декември. Той добави, че очаква споразумението да бъде осъществено.
САЩ остават първи в световен мащаб по отношение на търсенето на чуждестранна защита за приложения, произхождащи от американски предприятия или лица, споделя още Гъри.
Кандидатите, базирани в САЩ, са подали около 230 000 заявления за патент в чужбина през миналата година срещу 66 400 заявления от Китай, подадени в чужбина.