Бъдещето на Сирия зависи от това доколко основните играчи на политическата сцена ще продължат да изпълняват своите ангажименти към разрешаването на конфликта. Това каза Христо Петров, журналист, в предаването "Бизнес старт" по Bloomberg TV Bulgaria.
"Турция отдавна провежда политика към освобождаване от кюрдския комплекс, който тегне над обществено-политическия живот в страната. Той е най-вече над политиците, чийто изразител е Ердоган", посочи гостът.
"Едно от първите решение на Турция през 20-те години на миналия век, когато поема по светски път, е забраната на кюрдския език и отричането на съществуването на кюрдска нация в пределите на съвременната турска държава. Досега този статут не е променен", обясни Петров.
"Конфликтът в Сирия води началото си от отказа на Башар Асад да се съгласи с условията за изграждането на газопровод с катарски газ през страната за Европа".
"Според разсекретени доклади става ясно, че Сирия не е приела условията на Катар и Саудитска Арабия за построяването на газопровода. Това са икономическите причини за конфликта", заяви той. Има и социални причини, допълни гостът.
„Сирия беше единствената арабска страна със светски режим в своето управление от десетилетия. В управлението на държавата бяха представени всички малцинствени групи".
Вижте целия разговор във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.
преди 5 години Сирия беше единствената арабска страна със светски режим в своето управление от десетилетия. В управлението на държавата бяха представени всички малцинствени групи".Ся остава и некой да обясни, защо целокупният Запад, блеещ за демокрация и либерализъм, подкрепи фанатизираните джагали от ИД в опита им да унищожат тази светска, проевропейска държава и да я превърнат в шериатска джихадистка клоака? И защо преди това унищожиха две такива светски държави и ги превърнаха в ислямистки бар дак...? И защо резачите на човешки глави и мераклиите да похапват човешки сърца спокойно се прибраха и разселиха из ЕС и си живкат с припечеленото в Сирия...? отговор Сигнализирай за неуместен коментар