Най-големите световни банки представляват по-малък риск за икономиката, отколкото преди финансовата криза, смятат от Банката за международни разплащания, съобщава Bloomberg.
Най-важните институции днес са по-издръжливи на шокове и има по-малка вероятност да създадат проблеми, каквато и беше идеята на въведените през 2011 г. регулаторни реформи, посочва се в последния тримесечен анализ на Банката за международни разплащания.
След кризата регулаторите се опитаха да идентифицират банките, които представляват най-голям риск за световната финансова система и да ги подложат на по-строги правила от останалите.
Системно важните банки към настоящия момент са 29, като списъкът се оглавява от JPMorgan Chase, Citigroup, Deutsche Bank и HSBC.
Системно важните банки станаха по-устойчиви през последните години благодарение на натрупването на капиталови буфери и преминаването към по-стабилни източници на финансиране, посочват от Банката за международни разплащания. Според доклада, обаче, слабата рентабилност пречи за по-нататъшното развитие на финансовите институции.
Предишната криза, която започна през 2007 г., показа, че прекомерното разчитане на финансирането от други финансови институции може бързо да изложи банките на различни проблеми.
Още новини за световния банков сектор четете на сайта на Bloomberg TV Bulgaria