Нападенията срещу петролни инсталации в Саудитска Арабия в събота, прекъснали внезапно половината от производството в кралството и предизвикали рекорден скок на цените на петролните пазари, хвърлят нерадостна светлина върху слабостите на сектора, информира Франс прес.
"Два са основните изводи за петролните компании", според преподавателя по международни отношения в университета в английския град Дърам Ануш Етешами. Първия е, че по природа петролните инсталации са уязвими на всякакъв вид нападения поради пожароопасните и взривоопасни изкопаеми течни горива. Вторият е, че местните правителства и международните сили са относително безпомощни що се отнася до тяхната защита.
Саудитска Арабия осъзнава рисковете за своите петролни обекти в регион, непрестанно разтърсван от конфликти, и затова инвестира мащабно в системи за отбрана и модерно въоръжение. Това обаче не помогна да Вашингтон и Рияд са дело на Иран.
Освен военните нападения, кибератаките се превръщат във все по-голяма заплаха.
Русия, Китай и САЩ са разработили защитни капацитети срещу такива атаки, но също и по-малки страни като Северна Корея и Иран, които могат да действат пряко или с помощта на престъпни групи.
Шоковата офанзива срещу петролните съоръжения на най-големия световен износител на черно злато поставя под въпрос и световните петролни резерви, смятани досега за много изобилни.
Веднага след атаката правителствата на Саудитска Арабия и САЩ, както и Международната агенция за енергията (МАЕ), увериха, че пазарът е напълно задоволен и че могат да се ползват техните резерви за компенсиране на недостига на саудитско производство.
Американският стратегически петролен резерв е създаден именно за такъв тип ситуации, за да се избегне ситуация като тази през 1973 година, когато петролният шок предизвика силно покачване на цените.
/БТА/