IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Необичайно развитие на пазарите на природен газ

Ниският спред между хъбовете в Азия и Европа създава множество неизвестни пред търговците на природен газ, водейки до предпоставки за бърза смяна на купувачите

21:30 | 29.07.19 г. 6
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Въпреки нарастващото значение на екологията и обществения контрол по отношение на индустрията на изкопаеми горива, природният газ запазва своето значение в глобалния енергиен микс. Повишаването на потреблението на енергия и инсталирането на възобновяеми енергийни източници, като вятър и слънчева енергия, засилиха необходимостта от производство на енергия по заявка, за което в момента газът е единствената алтернатива. Страните, богати на ресурси, се възползват от ползите от една нарастваща индустрия с все по-големи количества, които се изнасят, пише Вананд Меликсециян за Oilprice.

Най-големите вносители на природен газ остават Европа и Източна Азия поради големите си пазари и малкото вътрешни възможности за добив. Тази година обаче основите на глобалния пазар бяха разтърсени заради необичайна тенденция.

Исторически характеристики на пазара

В исторически план цените на природния газ в Азия са по-високи поради ниското регионално производство, големия вътрешен пазар и вземането на политически решения, които предпочитат втечнения природен газ (LNG) пред конкурентните източници.

Ядрената катастрофа във Фукушима доведе до закриването на ядрените съоръжения на Япония, което увеличи търсенето на свръх охладен природен газ, което направи азиатската страна най-големият вносител на този ресурс. В съседен Китай политиката за преминаване от въглища към газ имаше подобен ефект. Все по-големи обеми от LNG се внасят като един вид мярка за прочистване на въздуха в големите градове.

Друга причина за производителите, които предпочитат азиатските пазари пред Европа, е разликата между водните басейни между маршрута на изток от Суецкия канал и на запад от него. Разходите за транспортиране на втечнен природен газ в Европа и връщане на корабите са по-високи от тези за източния път до Азия.

И накрая, Европа има повече алтернативи по отношение на вноса на природен газ. Конкуренцията между газопроводите и танкерите има потискащ ефект върху цените на LNG, тъй като потребителите могат да преминат към енергийни източници с фиксирана инфраструктура от Русия, Алжир и Норвегия.

Променящи се пазари

Въпреки описаните по-горе причини, спредът между европейския газов бенчмарк TTF  и азиатския JKM значително се е понижил. Благоприятните метеорологични условия са намалили търсенето, което води до относително големи запаси, което означава по-ниски цени за LNG и в двата региона.

По-късият спред между Азия и Европа има благоприятен ефект върху доставките на LNG в Европа през първите няколко месеца на тази година, когато рекордни количества достигнаха бреговете на континента.

Ситуацията обаче може бързо да се промени. Развиващата се пазарна среда изисква бързо вземане на решение от страна на търговците, за да се максимизират финансовите резултати. Спредът между европейските и азиатските хъбове заедно с транспортните разходи означава, че товарът може да бъде отклонен в последния момент. Например, дестинацията за доставка на руски количества LNG беше променена малко преди достигане на крайната дестинация в Белгия поради по-благоприятни цени другаде.

Въпросът за милиони остава - как ще се развива ценовата разлика между европейските и азиатските центрове? Въпреки че ситуацията се промени в полза на ЕС през първите няколко месеца, по-скоро Азия ще има предимство, когато става въпрос за привличане на товари към своите пазари. Малкият спред между хъбовете на двата континента означава по-малко сигурност както за купувачите, така и за продавачите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:50 | 13.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

6
rate up comment 2 rate down comment 3
Hahoto
преди 5 години
Бъдеще, минало..., НО на всички ни надуват сметките за ток яко в настоящето, заради несъвършенните ВЕИ технологии!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 4
zelka007
преди 5 години
значи за цимент и стомана сигурно си прав , ще се горят въглища , аз поне не виждам как ще ги заместят там в близките 10-20 години . в холандско и норвегия експериментират за добиване на стомана без въглища , има инсталация дето работи но е експериментална и е далече от промишлено потребление . виж , за въглищата в електропроизводство мисля , че ще намалеят доста и рязко в близките 10-20 години . за електролизерите не си прав , това че не се пише и говори у нас , не значи , че по света не работят хората . КПД-то е напълно задоволително вече и продължават да го повишават . ето ти готови решения на първо четене , обаждаш се и поръчваш ... :https://nelhydrogen.com/products/https://mcphy.com/en/our-products-and-solutions/electrolyzers/https://***.ginerelx.com/electrolyzer-systemshttp://greenhydrogen.dk/technology/автомобилите с горивни клетки се усъвършенстват бързо , дори и у нас можеш да си купиш :))) ... ето накратко как го правят скандинавците :http://***.fchea.org/in-transition/2019/5/6/scandinavia-fuel-cell-industry-developmentsа за австралийците , въглища газят , буквално , гледай какво ще правят :https://reneweconomy.com.au/nt-government-backs-10gw-solar-and-storage-plant-biggest-in-world-71012/занимателното е че проекта ще струва $20млрд за 10GW пък беляНЕ пак толкова но за 2GW :))) ... мошшшшшеници би рекъл импа :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 10 rate down comment 7
Стоян Петров
преди 5 години
Зелката е безкрайно прав. Независимо дали това което пише е вярно или не, той е бъдещето а ти олицитворяваш миналото.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 11
Hahoto
преди 5 години
Collectively, however, the strategies suggest that these efforts could lead to large scale and rapid deployment of hydrogen technologies from around 2030 onwards.--------------------------Ала-бала Зелка, ала-бала! А газът е скъп и с ниско КПД. Ще се духат въглища яко в следващите 50 години по света, да го запомниш от мен. Ловим бас, на каквото кажеш!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 9 rate down comment 9
zelka007
преди 5 години
хммм ... газ , газ колко да е газ . като гледам как мащабно започват да строят електролизери за зелен водород работещи с възобновяема енергия , и газът скоро ще премине пикът на търсене ...https://***.pv-magazine-australia.com/2019/07/30/19-plans-to-advance-hydrogen-show-momentum-is-building-across-the-globe/
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още