IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

САЩ доминират в глобалните сливания и придобивания през второто тримесечие

В Европа сделките са намалели с 54% спрямо същия период на миналата година

23:21 | 28.06.19 г.
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Обемът на глобалните сливания и придобивания е достигнал 842 млрд. долара през второто тримесечие, което е спад съответно с 13% и 27% спрямо първото тримесечие на 2019 г. и второто тримесечие на 2018 г., сочат предварителните данни на компанията Refinitiv, цитирани от Ройтерс.

Геополитическите рискове, които натежават върху доверието на компаниите, като търговския спор между САЩ и Китай и възможността за военна конфронтация между САЩ и Иран, са били частично компенсирани от подкрепата на финансовите пазари, които са направили възможни големите придобивания.

Обемът през второто тримесечие щеше да е значително по-малък, ако не бяха американските мега сделки, тъй като общият брой на сделките в света е достигнал най-ниското си тримесечно ниво от финансовата криза през 2008 г., сочат данните на Refinitiv.

„Голямото мнозинство трансформиращи сделки на стойност над 10 млрд. долара са се случили в САЩ. Това означава, че Европа изостава, а докато американските компании удвояват размера си, тези в Европа рискуват да загубят конкурентоспособността си“, казва ръководителят на отдел „Глобални сливания и придобивания“ в JP Morgan Chase Хернан Кристерна.

Сред най-големите сделки през това тримесечие са били договореното сливане за 121 млрд. долара на аерокосмическото подразделение на United Technologies с американската отбранителна компания Raytheon, споразумението за 63 млрд. долара за придобиването на Allergan от американската фармацевтична компания AbbVie и сделката за 38 млрд. долара на Occidental Petroleum за придобиването на Anadarko Petroleum.

Стойността на сливанията и придобиванията в САЩ достига 466 млрд. долара през второто тримесечие, което е спад само с 3% на годишна основа. В същото време обаче сделките в Европа са намалели с 54% до 152 млрд. долара, а сливанията и придобиванията в Азия са отбелязали спад от 49% до 132 млрд. долара.

Някои опити за големи сливания в Европа като това между автомобилните компании Fiat Chrysler Automobiles и Renault, както и между Deutsche Bank и Commerzbank, се провалиха на фона на политическата съпротива и притесненията от действията на регулаторите.

Трансграничните сливания и придобивания също са пострадали заради сътресенията в областта на търговията. От обявяването на последната трансгранична сделка на стойност над 20 млрд. долара са минали над 400 дни, казва един от ръководителите на отдел „Глобални сливания и придобивания“ в Citigroup Кери Кочман.

„Лекотата, с която компаниите се отнасяха към глобализацията, се изпари. На нейно място се появиха регионални модели и пренареждане на вътрешните снабдителни вериги“, допълва Кочман.

Сделките на компании за частни капиталови инвестиции са нараснали до 136 млрд. долара, което е почти исторически връх, тъй като евтиният дълг е стимулирал изкупуванията със заемни средства.

„От началото на годината виждаме стабилен брой мега сделки и всичко показва, че тази тенденция ще продължи“, казва ръководителят на отдел „Сливания и придобивания за Северна и Южна Америка“ Том Майлс.

„Но това, което също започва да се случва е, че по-малки и средни по размер компании, които се притесняваха да сключват сделки по-рано през годината, сега се чувстват достатъчно уверени в икономическата среда, за да проучат възможности за сливания и придобивания“, допълва той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:29 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още