Финансовите министри на страните от Г-20 описват глобалната търговия и геополитическото напрежение като „засилени“, като в същото време не демонстрират желание да подобрят ситуацията, съобщава Ройтерс, позовавайки се на източници, запознати с въпроса.
След трудните преговори, които почти прекъснаха издаването на общо комюнике, финансовите министри и ръководителите на централните банки на въпросните страни, които се срещнаха в Фукуока, Япония, дискутираха въпросите, които бяха застъпени и на предишната среща в Буенос Айрес през декември.
Срещата в Аржентина постави началото на пет месечно търговско примирие между САЩ и Китай, като идеята беше да стартират преговори, които окончателно да потушат напрежението между двете най-силни икономики в света.
Според един от източниците, в комюникето, което се очаква да бъде издадено по-късно днес, ще пипе: „Най-важното е, че търговското и геополитическото напрежение се засилват“.
През изминалата седмица Международният валутен фонд (МВФ) предупреди, че търговският конфликт ще забави световния растеж през следващата година, а финансовите пазари станаха свидетели на интензивна разпродажба на фона на влошените взаимоотношения между Пекин и Вашингтон.
Американският финансов министър Стивън Манучин посочи в събота, че не вижда никакво влияние върху икономическия растеж на САЩ от търговския конфликт с Китай и смята, че правителството ще предприеме стъпки за защита на потребителите чрез по-високи мита.
Негативните последици от търговската война между САЩ и Китай изпробват решимостта на Г-20 да се обедини в един фронт, докато инвеститорите с тревога наблюдават икономическите показатели, сигнализиращи за евентуална глобална рецесия.
Според Манучин президентът на САЩ Доналд Тръмп и китайският държавен глава Си Дзинпин ще се срещнат в Осака на 28-29 юни.