IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

ООН: Рискът от ядрена война е най-висок от Втората световна война

Традиционните споразумения за ограничаване на въоръженията са подкопани също от появата на нов тип война, с нарастваща доминация на въоръжени групи

09:46 | 22.05.19 г. 5
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Рискът от използване на ядрено оръжие е най-висок от времето на Втората световна война, каза вчера високопоставен експерт по сигурността от ООН, като нарече това "неотложен" въпрос, към който светът трябва да се отнася по-сериозно, предаде Ройтерс.

Рената Дуан, директор на Института за изследвания в областта на разоръжаването на ООН (UNIDIR) заяви в Женева, че всички страни, притежаващи ядрено оръжие имат действащи програми за неговата модернизация и че средата в сферата на контрола на въоръжаването се променя, отчасти поради стратегическото съперничество между САЩ и Китай. Тя отбеляза, че традиционните споразумения за ограничаване на въоръженията са подкопани също от появата на нов тип война, с нарастваща доминация на въоръжени групи и частни военни формирования, както и на нови технологии, размиващи границата между отбрана и нападение.

През последните две десетилетия преговорите за разоръжаване бяха в задънена улица, а 122 страни подписаха през 2017 г. Договора на ООН за забрана на ядрените оръжия , отчасти поради чувство на безсилие, и отчасти заради осъзнаването на рисковете, посочи Дуан.

"Смятам, че има нужда да бъде признато, а този въпрос някак си липсва от полезрението на медиите, че рискът от ядрена война в този момент е особено висок, и рисковете от използване на ядрени оръжия заради някои фактори, които посочих, са по-високи сега от когато и да било след Втората световна война", заключи директорът на Института за изследвания в областта на разоръжаването на ООН.

Договорът на ООН за забрана на ядрените оръжия беше подкрепен от Международната кампания за премахване на ядрените оръжия, която спечели Нобелова награда за мир през 2017 г., припомня Ройтерс.

БТА

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:12 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

5
rate up comment 3 rate down comment 0
red6
преди 5 години
*** = д3били
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 8 rate down comment 0
red6
преди 5 години
Или ако попаднат в ръцете на *** и/или диктатори. В случая САЩ, Китай, Русия отговарят на критерия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 7 rate down comment 3
michaelis12
преди 5 години
Пхахахаха хахахах а глей го тъппака, кви идиотщини бръщолеви кажи къде да ода да си открадна една ядрена бомба и да я пусна да видиме, тва да не е пиратка за Нова Година ве *** ?!? ..... :)) Народо колко и да е куух кат градински марккуч му стана ясно, че "терористите" ги обучават военните и по специално Американските и Изралските военни. Ако те дадат на "студентите си некоя възпираща бомба" с 6000км. радиус те могат да искат да "възпрат" некой още преди да е тръгнал .... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 10 rate down comment 3
ABBA
преди 5 години
Беше то.Сега янките правят мини-ядрени заряди.Което ще рече, че прагът на употребата на тия оръжие пада.Може бе, може малко да си попуцаме джепане, неа лошо.Апетитът идва с яденето.Но трябва и акъъъл, не става само с ядене (рече една рекалама)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 2 rate down comment 14
Sakamano
преди 5 години
Рискът е минимален. Ядрените оръжия не са нападателни, а възпиращи. Освен ако не попаднат в ръцете на терористи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още